salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2009-05-20

Ekologiczny świat Kludi


W świetle nieuchronnych zmian klimatycznych temat racjonalnego gospodarowania wodą jest nadzwyczaj aktualny i domaga się konkretnych rozwiązań. Tylko niecały 1% światowych zasobów stanowi woda, która nadaje się do bezpośredniego użycia przez człowieka. 97,5% to wody słone, zaś dalsze 2% zmagazynowane są pod postacią śniegu i lodu.



1% to niewiele, a mimo to potrzebujemy zaledwie jedną trzecią tej ilości rocznie. Wydaje się zatem, że wody jest pod dostatkiem – i w skali globalnej rzeczywiście tak jest. Niestety, o słodkiej wodzie można powiedzieć, że jest dobrem „regionalnym”, nierównomiernie występującym na obszarze globu. Kraje takie jak Brazylia czy Kanada dysponują nią w ilościach, których nie będą w stanie nigdy wykorzystać, podczas gdy inne cierpią na niedobory wody.

Obecnie 1,2 miliarda ludzi na świecie, czyli ok. 20% populacji, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Przyczyny tego są rozmaite: w wielu miejscach nie utrzymuje się urządzeń wydobywczych w dobrym stanie, poziom wód gruntowych zanika, woda wykorzystywana jest w sposób mało wydajny, a z powodu złej jakości często jest niezdatna do użytku. W krajach uprzemysłowionych ludzie zużywają znacznie więcej wody w przeliczeniu na mieszkańca niż w krajach rozwijających się, nie zdając sobie sprawy, że w niektórych regionach jest ona dobrem cennym i deficytowym.

O tym, jak istotne jest zagadnienie odpowiedzialnego gospodarowania zasobami wodnymi, świadczy kampania „Blue Responsibility”. To inicjatywa niemieckiej branży łazienkowej, która postawiła sobie za cel dostarczanie informacji na temat oraz promowanie produktów i rozwiązań, które mogą się poszczycić szczególnymi kompetencjami w dziedzinie racjonalnego korzystania z wody. Niemcy są społeczeństwem, którego podejście do tego tematu warto naśladować: statystyczny Niemiec zużywa tylko 124 litry dziennie (przeciętny Amerykanin 2,5 raza tyle), ponadto konsumpcja wody w niemieckich gospodarstwach domowych w latach 1990-2007 spadła o 15,6%.

W akcji „Blue Responsibility” uczestniczą najbardziej znane firmy sanitarne o niemieckim rodowodzie. Wśród nich jest także KLUDI, co nie dziwi zważywszy na fakt, że przedsiębiorstwo to ma ponad 80-letnie doświadczenie w wytwarzaniu armatury, a ważną częścią jego polityki są działania proekologiczne. Przejawia się to m.in. udoskonalaniem technologii  produkcji – firmie udało się zmniejszyć emisję substancji szkodliwych do środowiska, zoptymalizować recykling i procesy galwaniczne. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów korzystanie ze wszystkich produktów KLUDI jest całkowicie bezpieczne, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty.

Firma ma też duże zasługi na polu produktów i rozwiązań przyjaznych środowisku. Niemal w każdej serii łazienkowej oferowane są baterie termostatyczne, dzięki którym można oszczędniej gospodarować wodą i energią. Cechą charakterystyczną tego typu baterii jest możliwość ustawienia temperatury wody i utrzymania jej na żądanym poziomie za sprawą specjalnej jednostki sterującej, która dobiera odpowiednie ilości ciepłej i zimnej wody. Koniec z „laniem wody”, aby uzyskać strumień o odpowiedniej temperaturze! Wybrane baterie KLUDI (również modele termostatyczne) wyposażone są w ogranicznik wody do 50%, co pozwala znacząco zredukować jej zużycie. Armatura KLUDI-MIX SENSOR sprawi, że w łazience nie zmarnuje się ani kropla, gdyż dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu woda płynie tylko wtedy, gdy ktoś korzysta z baterii. Tym, którzy chcą oszczędzać wodę także w kuchni, firma proponuje KLUDI QUICK STOP. Po naciśnięciu specjalnego przycisku połączonego z baterią kuchenną z wylewki popłynie tylko ściśle określona, ustalona wcześniej ilość wody.

Najnowszymi dokonaniami KLUDI w dziedzinie oszczędzania wody są bateria kuchenna KLUDI E-GO, która może być uruchamiana manualnie lub bezdotykowo, oraz S-POINTER ECO. Ta ekologiczna wersja perlatora, który umożliwia regulację kąta strumienia wypływającego z wylewki, ma wbudowany ogranicznik wody, redukujący wypływ o ok. 50% – do 7 litrów na minutę. W S-POINTER ECO wyposażona jest jedna z dwóch baterii umywalkowych i bateria bidetowa z nowej serii KLUDI O-CEAN.

Innowacyjne technologie niewątpliwie mogą pomóc ograniczyć zużycie wody bez obniżenia komfortu użytkowania armatury kuchennej i łazienkowej. Jednak wszystkie wysiłki włożone w ich opracowywanie będą miały sens tylko wtedy, gdy ludzie będą  korzystać z produktów we właściwy sposób, dając dowód na to, że pojęli wagę problemu, jakim jest odpowiedzialne gospodarowanie światowymi zasobami wody. Do takiego sposobu myślenia chce Polaków przekonać społeczny projekt „Mój świat jest eko”, w który również zaangażowała się firma KLUDI. Kampania, zorganizowana przez magazyn „Świat Łazienek i Kuchni”, zamierza propagować proekologiczny styl życia, pokazując, że nie wiąże się on z wielkimi wyrzeczeniami i że zacząć można już od swego najbliższego otoczenia, m.in. własnej łazienki i kuchni.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi