salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2009-05-21

Bez cienia nudy - szkło w ofercie Vox


„Volver” Agnieszki Kajper i „Labo” Agnieszki Bar to nie tytuły filmów, lecz nowe kolekcje naczyń stołowych ze szkła w ofercie Meble Vox, które są dostępne w ofercie od maja b.r.





Dwie projektantki, dwie różne koncepcje stworzenia kolekcji zastawy stołowej ze szkła. Obie propozycje bez cienia nudy wykorzystujące znaną od 9 tysięcy lat materię, by stworzyć oryginalne naczynia do codziennego użycia.


Kolekcja szkła Volver zaprojektowana przez Agnieszkę Kajper to dowcipne w formie naczynia z wgnieceniami na ściankach nawiązujące do trendu z pogranicza fun designu. Zabawa materią, złudzeniem (szkło udaje inny, bardziej plastyczny materiał np. plastik czy papier) połączona zręcznie z funkcję użytkową. Wgniecenia zastępują tu uchwyt. Wykorzystanie grubego szkła w wybranych elementach naczyń dodaje szlachetności. W skład kolekcji Volver wchodzi karafka do wody, karafka do wina, szklanka, kieliszek do wody, kieliszek do białego wina, kieliszek do czerwonego wina.  
Kolekcja szkła Labo została zaprojektowana przez Agnieszkę Bar. Inspirowana jest kształtami szkła laboratoryjnego – kolbami, zlewkami, butelkami, lejkami. Cechą charakterystyczną kolekcji są surowe, geometryczne kształty i dekoracyjne półkoliste wgłębienia w dnie wybranych naczyń (owocarka, karafka) przypominające bańkę mydlaną na powierzchni wody. A może to porozumiewawcze mrugnięcie okiem do odbiorcy – bańki w laboratoryjnych naczyniach sugerują początek doświadczenia chemicznego. Mają jednak także znaczenie funkcjonalne - sprawiają, że np.: karafkę łatwiej jest chwycić przy nalewaniu wody. Kolekcja Labo składa się z kilku elementów: karafki do wody, szklanki, kieliszka do drinków, owocarki.
Więcej informacji o kolekcjach na www.meble.vox.pl

Informacje o projektantkach:
Agnieszka Kajper - ur. 21 stycznia 1981 we Wrocławiu, jest absolwentką kierunku o specjalności Projektowanie Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2007 r.). W 2003 r. uzyskała również na tej samej uczelni dyplom licencjata sztuki z zakresu projektowania ceramiki. W 2005 r. była stypendystką programu Sokrates Erasmus na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, a w 2005/06 r. w niemieckim Instytucie Szkła i Ceramiki w Wyższej Szkole w Koblenz. W 2006 r. została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2007 r. Stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Obecnie założyła firmę projektującą szkło użytkowe ’KAJPERA’ - www.kajpera.com.pl. Mimo szerokiego spektrum działania, najbardziej interesuje ją  projektowanie szkła użytkowego. Rozważanie zagadnień formy i funkcji, jak również technologicznych i plastycznych właściwości szklanej materii.

Agnieszka Bar - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiowała sztukę użytkową na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Była stypendystką na Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie. Praca dyplomowa w zakresie szkła użytkowego znalazła się wśród Najlepszych Dyplomów Projektowych 2006/2007 w Polsce, wytypowanych przez kwartalnik 2+3d. Swoje projekty designerskie prezentowała na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas Designblok w Pradze, na Biennale Designu w Saint Etienne. Wzięła udział w renomowanej wystawie "Talents" na Międzynarodowych Targach we Frankfurcie.
W 2009 została nominowana do nagrody głównej konkursu Art of Packaging - Debiuty w kategorii 'Free Style'. W 2008 zdobyła I miejsce w Projekcie Butelki na Miętówkę w ramach Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu. Została wyróżniona w Międzynarodowym Konkursie Tiffany Glass Kunst "Glass, handle with care”, w 2007 wyróżnienie Mobilnej Galerii Designu, oraz wyróżnienie Bombay Sapphire Designer w 2006 roku. Uczestniczyła w wystawach w Polsce i innych krajach europejskich prezentując szkło artystyczne. W jej działaniach design przeplata się ze sztuką. W projektowaniu obiektów użytkowych testuje kondycję materii, bawi się formą i kontekstem.
















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi