salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2009-12-23

Święta przy Wigilijnym stole


Idą, idą Święta... Widać to na każdym kroku – w sklepach "atakują" nas tysiące choinek, mikołajów, śnieżynek, reniferów lub w przypadku Wielkopolski –gwiazdorów. Każdy, choćby nawet nie chciał, musi przynajmniej przez chwilę pomyśleć o czekającym nas wyjątkowym wieczorze. Pierwsze skojarzenie? Przystrojona choinka, odświętnie ubrana rodzina i on....



Przykryty białym obrusem, z dwunastoma na nim potrawami, otoczony krzesłami. On – czyli stół. Podstawa. Baza. Centrum. Bez niego nie udałaby się żadna wieczerza wigilijna. Dlatego ważne jest by był wygodny i ergonomiczny, tak by spędzonych przy nim długich godzin nie wspominać zażywając kolejną tabletkę uśmierzającą ból pleców. „Stół jaki jest, każdy widzi” - jednak stół stołowi nierówny. Mogą różnić się kształtem, wzorem i materiałem, z którego zostały wykonane, stylem, czy wreszcie wybarwieniem.   

Najważniejszą cechą stołów, z medycznego punktu widzenia, jest ich wysokość. Są stoły przeznaczone dla dzieci, są też te „normalne” - dla dorosłych, ale nawet wśród tych ostatnich zdarzają się różnice w wysokości rzędu kilkunastu centymetrów. Co dla naszych przemęczonych kręgosłupów stanowi istotną rozbieżność. Dlatego kupując wygodny stół dla całej rodziny warto dłużej zastanowić się nad jego wyborem. Niewykonalnym jest, by przy każdym interesującym nas modelu spędzić parę godzin wypróbowując go.  Jednak odpowiednie dopasowanie krzeseł     i  stołu jest niezmiernie istotne.

Gdy wybieracie się na zakupy we dwoje, niech druga osoba sprawdzi jak wygląda Wasza pozycja przy stole patrząc z boku. Powinniście siedzieć wyprostowani, całe stopy opierając na podłodze, z plecami lekko dotykającymi oparcia krzesła i miednicą dosuniętą do oparcia. Sam stół powinien sięgać nam nie wyżej niż do linii pierwszych dolnych żeber. Naturalnie, wysokość stołu nie będzie dopasowana idealnie do każdego członka naszej rodziny, w praktyce jest to raczej niewykonalne. Ale jeżeli wiemy, że wzrost osób w naszej rodzinie waha się między 1,75 - 1,80 cm wybierzmy do „testowania” stołów, kogoś o wzroście najbardziej pośrednim. Musimy także wrócić uwagę na wielkość blatu – jego długość i szerokość, ewentualnie średnicę przy stołach okrągłych. Czy zmieszczą się potrawy? Czy wszyscy goście będą mogli wygodnie usiąść?  Tu warto zajrzeć pod stół – nikomu nie jest wygodnie, gdy dzieli niewielką przestrzeń „podstołową” z... nogą od stołu. Długotrwałe siedzenie      w niewygodnej pozycji powoduje niedokrwienie, a co za tym idzie niedotlenienie mięśni, prowadząc często do nieprzyjemnego odrętwienia. Wśród bogatej oferty Kolekcji Mebli Klose znajdziemy modele wyjątkowe, o blatach rozkładanych do 4,5 m. Duża przestrzeń blatu zapewni wygodę podczas wigilijnych spotkań, nawet dla 16-18 osób.

Zakup stołu jest poważną inwestycją, nie tylko finansową. Wygląd stołu jest ważny, ale piękny design to nie wszystko. Zgodnie z polską tradycją w uroczystych spotkaniach   np. w czasie Świąt, stół jest zakryty obrusem, dlatego ważne jest również to, co ukryte i na pozór niewidoczne dla naszych oczu.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi