salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2011-11-14

Oddech dla domu


Nastała jesień i chociaż możemy się jeszcze cieszyć dodatnimi temperaturami, to przed nami coraz chłodniejsze dni. O tej porze roku chętnie spędzamy czas w ciepłym domu owinięci kocem, a myśl o przewietrzeniu pokoju sprawia, że dostajemy gęsiej skórki. Nie musi jednak tak być. Dzięki nawiewnikom okiennym możemy wpuścić do domu świeże powietrze bez obaw, że zmarzniemy.




Zimna część roku to pora, która nie zachęca do otwierania okien. Wpadający przez nie chłodny podmuch nie jest bowiem przyjemny. Wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą, jest jednak konieczne dla naszego zdrowia i zachowania w domu odpowiedniego klimatu. Prawidłowa wentylacja zmniejsza bowiem między innymi ilość zanieczyszczeń i wirusów. Dopływ świeżego powietrza zapobiega też nadmiernej wilgoci i rozwojowi pleśni w naszym domu.  

Do niedawna wymianę powietrza w pomieszczeniach „zapewniały” głównie nieszczelne okna. Brak szczelności powodował ogromne straty ciepła, a w konsekwencji bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Dziś stolarka musi zapewniać m.in. szczelność i możliwie jak najniższy współczynnik przenikalności cieplnej - Uw. Takie wymagania powodują konieczność stosowania dodatkowych elementów wentylacji, zapewniających wymianę powietrza. Należy jednak pamiętać, że w myśl Normy PN-83/B-03430/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego
i użyteczności publicznej”, okno jest tylko jednym z kilku elementów mogącym doprowadzać powietrze do pomieszczenia. Inne sposoby to stosowanie nawiewników ściennych, czy też wentylacja mechaniczna – mówi Grzegorz Bułat, Technolog, OKNOPLAST.
Aby przewietrzyć pokój, wcale nie musimy otwierać okien. Wystarczy zamontować nawiewniki, które zapewnią nam dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Takie rozwiązanie pomoże nam też pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach.

Wilgoć – wróg zdrowia
Powracające przeziębienia, bóle gardła i głowy to objawy mogące świadczyć o tym, że w naszym domu utrzymuje się zbyt duża wilgotność. Aby w pomieszczeniu panował zdrowy i przyjemny klimat, powinna ona wynosić od 35 do 50%. Jeśli powietrze w domu jest zbyt wilgotne, na naszych ścianach może pojawić się pleśń czy grzyb. Zjawisko to nie tylko szpeci pomieszczenia, ale jest również niebezpieczne dla naszego zdrowia – mówi Grzegorz Bułat  z OKNOPLAST. Ponadto w pomieszczeniach może panować nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nawiewniki umożliwiają utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Najczęściej montuje się je w górnych poziomych elementach okna: ramie - czerpnia na zewnątrz i skrzydle - regulator od wewnątrz – mówi Grzegorz Bułat
z OKNOPLAST.

Wentylacja – ale jaka?
Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór nawiewników. Przed ich  zakupem powinniśmy zastanowić się, w jakich pomieszczeniach chcemy je zamontować. W zależności od wilgotności powietrza, dla zachowania odpowiedniego klimatu potrzebny jest bowiem inny poziom jego przepływu.
Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az3:2000, ilość powietrza potrzebna do zapewnienia we wnętrzu dobrego klimatu jest określana średnio na poziomie od 30 do 50 m³ na godzinę. Jednak są pomieszczenia,  w których ze względu na dużą wilgoć ilość ta jest znacznie większa np. kuchnia z kuchenką gazową lub węglową. Tu powinno docierać aż 70 m³ powietrza na godzinę – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W ofercie OKNOPLAST dostępne są nawiewniki Aereco  i Ventair, które możemy dobrać do każdego rodzaju pomieszczeń. Aereco to nawiewniki higrosterowane, które działają automatycznie, zwiększając lub zmniejszając przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewniki Ventair zapewniają natomiast stały, ustalony przez nas dopływ powietrza, niezależnie od zmian wilgotności i ciśnienia. Dzięki temu możemy je zastosować również w kuchni czy łazience, gdzie używa się otwartego płomienia, pochodzącego na przykład z kuchni gazowej czy z pieca.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi