salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2015-02-23

Kosztorysowanie remontu, dlaczego jest takie ważne?


Kosztorysowanie remontu, dlaczego jest takie ważne?



W tym celu przeznaczmy trochę czasu na samym początku remontu, na zrobienie wstępnego planu wraz z kosztorysem. Do tego celu posłużyć nam może kartka i długopis lub aplikacja na stronie Atlasfachowca.pl do wyliczenia ilości materiałów potrzebnych do remontu.

Po co robić kosztorys?

Kosztorys możemy zrobić samodzielnie, zamówić go wraz z projektem albo zlecić jego wykonanie kosztorysantowi. Plan wydatków na remont pomoże ustalić nam czy stać nas na remont – czy zapłacimy za niego gotówką czy może potrzebne będzie wzięcie kredytu. Jeśli wybierzemy kredyt, warto zastanowić się czy jest nam potrzebna konkretna suma czy w trakcie remontu nie dojdą nam nowe opłaty – dlatego warto zrobić wcześniejszą kalkulację. Znając koszt całkowity remontu, wiadomo również będzie w jakim tempie dojdzie do jego zakończenia. Uświadamiamy sobie wówczas również na co nas stać, a na co nie. Trzeba zwrócić uwagę czy części prac lub zakupów nie można przełożyć na później. Należy pamiętać, że przeglądane oferty w danym czasie, mogą mieć inne ceny później! Aby uniknąć wyższych kosztów, zróbmy kosztorys bezpośrednio przed remontem lub zostawmy margines bezpieczeństwa w kosztach, odłóżmy niewielką kwotę na różnice w cenach lub nieprzewidziane wydatki. Kosztorys pomoże w wyłapaniu ewentualnych nieprawidłowości w zakupach, jeśli zlecimy prace fachowcom.

Porównywanie ofert

Kosztorys pomaga również w odnalezieniu najniższych cen za usługi i materiały. Wypisując różne możliwości, widzimy, gdzie zapłacimy najkorzystniej. Kosztorys też może pokazać, że być może nie są nam potrzebne dodatkowe usługi, gdyż sami jesteśmy w stanie wykonać remont – w zależności od posiadanego budżetu, przestrzeni remontowanej i własnego doświadczenia. Kosztorys pokazuje często, że lepiej zakupić nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, niż nieruchomość „pod klucz”, gdyż mieszkanie możemy wykończyć i wyposażyć według własnych potrzeb i preferencji.

Co uwzględnić w kosztorysie?

Na początku zmierzmy lub ustalmy powierzchnie remontowanego pomieszczenia. Następnie ustalamy standard oraz styl, który nas interesuje – jakość materiałów ma decydujący wpływ na ostateczną cenę. Można wybrać poziom między wykończeniem ekonomiczny, standardowym a luksusowym – jest w czym wybierać. Ustalmy kolejność prac w konkretnych pomieszczeniach – od najtrudniejszych i najbardziej pracochłonnych – łazienki i kuchni, po łatwiejsze – pokój i przedpokój.

Różne pomieszczenia

Łazienka

Łazienka przysporzy nam najwięcej problemów i kosztów. Początkowo należy zastanowić się na lokalizacją umywalki, toalety, prysznica lub/i wanny. Kolejne koszty mogą być związane z przeróbkami lub pracami hydraulicznymi – niekiedy wiąże się to z kuciem ścian, jeśli chcemy zmienić lokalizację przyłączy wody i odprowadzenia ścieków. Następnie należy doliczyć koszt kupna i położenia płytek łazienkowych, przeważnie zlecamy to fachowcom. Dodatkowo musimy pomalować ściany farbami lateksowymi – odpornymi na wysoką wilgotność powietrza lub i tu położyć kafelki. Potrzebna będzie też pralka, zestaw szafek łazienkowych, grzejników oraz oświetlenia.

Kuchnia

 Za kuchnię, po łazience, również sporo zapłacimy. Ściany i podłogi przeważnie wykładamy płytkami ceramicznymi – położenie oraz fugowanie, to kolejny koszt za usługę. W dalszej kolejności trzeba doliczyć pomalowanie ścian. Do kosztorysu trzeba dopisać oczywiście wyposażenie kuchni, gdzie ceny są niezwykle zróżnicowane. Potrzebne będą meble – gotowe lub na wymiar, zlew wraz z baterią kuchenną, lodówka, kuchenka z piekarnikiem, okap, oświetlenie i inne elementy.

Pokój

Kosztorys pokoju obejmuje podłogę – przeważnie wybieramy panele podłogowe (kładziemy je sami lub zatrudniamy fachowca), malujemy ściany lub je tapetujemy. Wizualizację można przeprowadzić na stronie Atlasu, gdzie przy pomocy wizualizera możemy sprawdzić kolory wykończenia naszego pomieszczenia, a także można wyliczyć ilość materiałów potrzebnych do zrealizowania remontu. Potrzebna również będzie emulsja gruntująca Atlas Uni-Grunt, która szybko schnie i doskonale wzmacnia podłoże. Ostatnim elementem jest umeblowanie – to sprawa indywidualna, gdzie i co kupimy (cena za meble jest niezwykle zróżnicowana). Nie zapomnijmy o oświetleniu.

Inne elementy

We wszystkich pomieszczeniach należy zwrócić uwagę, czy nie są nam potrzebne dodatkowe elementy wyposażenia: drzwi, okna, listwy przyścienne i podłogowe, klamki oraz kontakty i gniazdka elektryczne – to również warto umieścić w kosztorysie.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi