salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd   z firm
Autor:  Dodano: 2015-06-15

Jak dopasować pompę ciepła dla domu jednorodzinnego?


Można zauważyć, że od jakiegoś czasu coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. System ten dzięki swojej specyfice pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach za energię. Jednak sprzęt ten nie jest uniwersalny, dlatego warto przed jego zakupem bliżej mu się przyjrzeć oraz skorzystać z rady specjalistów, którzy doradzą klientowi wybór optymalnego systemu ogrzewania oraz oszacują koszty wykonania poszczególnych prac.Ponieważ ten system nie jest w Polsce jeszcze zbyt rozpoznawalny, wypada na początku wspomnieć, czym w ogóle są pompy ciepła i jak działają. - Pompa ciepła to specjalna maszyna cieplna, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru, w którym ta temperatura jest wyższa. Warto zauważyć, że proces ten przebiega wbrew naturalnej cyrkulacji ciepła. Zachodzi on za pomocą dostarczanej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej - mówią specjaliści firmy Andre Tech.


Oczywiście decyzję o instalacji takiej pompy w domu najlepiej podjąć już na etapie wykonywania projektu architektonicznego. Dobrym momentem będzie również modernizacja samego budynku. Inwestycja w pompy ciepła może być opłacalna również bez wykonywania zasadniczych zmian w instalacji grzewczej, np. w budynkach ogrzewanych olejem opałowym, gazem płynnym lub energią elektryczną. Trzeba jednak pamiętać, że pompy to nie urządzenia uniwersalne i w zależności od parametrów będą działać inaczej. 

W pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na moc grzewczą. Określa ona bowiem energię z jaką sprężarka dostarcza ciepło do instalacji. Czynnik ten ma kluczowe znaczenie dla działania systemu, ponieważ urządzenie o niewystarczającej mocy nie będzie w stanie ogrzać budynku, natomiast zbyt duża wartość spowoduje nadmierne zużycie prądu.


Firma, której szczegółową ofertę znajdziemy na andre-tech.pl podaje dwa warianty wyboru przy uwzględnieniu mocy grzewczej. Pierwszy polega na tym, iż owa moc jest równa maksymalnemu zapotrzebowaniu na ciepło. Dzięki temu pompa będzie w stanie skutecznie ogrzewać dom przy najniższych temperaturach panujących na zewnątrz. Co istotne wybierając ten wariant, nie trzeba korzystać z dodatkowych urządzeń grzewczych. Warto jednak pamiętać, że przy wyższych temperaturach zewnętrznych pompa będzie zużywała więcej energii. 


Rozwiązaniem drugim jest dobór takiej pompy, której moc grzewcza jest równa 70% maksymalnego zapotrzebowania. W takim wypadku stosuje się dodatkowe urządzenie grzewcze, którym może być na przykład grzałka zintegrowana z pompą lub inny niezależny system. Rozwiązanie to pozwala zapewnić optymalne koszty eksploatacji.
Oprócz samej mocy grzewczej konieczne jest również uwzględnienie mocy elektrycznej. To ona bowiem określa maksymalną ilość energii, którą wykorzystuje sprężarka. Jest to dość istotne, bowiem prąd stanowi około 25% zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła. Pozostała część pochodzi ze źródła dolnego. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że im mniejszy wskaźnik, tym koszty związane z eksploatacją urządzenia będą niższe. 


Równie istotna co moc elektryczna jest moc chłodnicza. Informuje ona bowiem o mocy, z którą sprężarka może maksymalnie pobierać ciepło ze źródła dolnego. Ma ona szczególne znaczenie, jeśli pompa będzie używana nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia pomieszczeń. Jeśli tak, to konieczne jest zadbanie o to by wartość tej mocy w pompie była jak najwyższa. 


Bardzo istotnym współczynnikiem, który koniecznie trzeba brać pod uwagę jest wydajność cieplna. Wyraża ona bowiem stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy, a energią potrzebną do zasilenia jej układu. Im wyższa wartość współczynnika, tym pompa jest bardziej efektywna. Współczynnik osiąga najwyższe wartości, gdy różnica temperatur systemu grzewczego oraz źródła dolnego jest najmniejsza.

Warto zdecydować się na montaż pompy ponieważ rozwiązanie to posiada szereg zalet, a są to m.in.:

- obniżenie kosztów ogrzewania
- niskie koszty instalacyjne w porównaniu z kotłowniami innego typu (olej gazowy, olej gazowy, eko-groszek)
- wieloletnia żywotność urządzenia
- niezawodność pompy

Tagi:


© 2004 - 2017 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi