salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2015-11-30

Lakierowanie drewnianej podłogi krok po kroku


Drewniane podłogi wymagają starannej pielęgnacji oraz dobrej konserwacji. Jeśli decydujemy się na zastosowanie lakieru, warto pamiętać o starannym przygotowaniu podłoża. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego produktu i narzędzi.



Krok pierwszy – wybieramy lakier

Lakierowanie podłogi ma na celu zabezpieczenie jej powierzchni przed ścieraniem, zabrudzeniami oraz działaniem wilgoci. Właściwy dobór preparatu ochronnego to kluczowy element całego procesu. Na rynku znajdziemy lakiery wodorozcieńczalne, alkidowo-uretanowe oraz poliuretanowe (sprawdź np. lakier do drewna z Castoramy). Pierwszy rodzaj to substancja charakteryzująca się krótkim czasem schnięcia - nie ma nieprzyjemnego zapachu, zatem pokrywanie nią podłogi nie jest tak uciążliwe jak w przypadku innych lakierów. Lakiery wodorozcieńczalne nie mają dużej odporności na ścieranie, polecane są zatem do pomieszczeń niezbyt intensywnie użytkowanych, takich jak sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet. Lakiery alkidowo-uretanowe znajdą zastosowanie we wnętrzach o średnim natężeniu ruchu. Są łatwe w aplikacji i nie wymagają wcześniejszego malowania podłogi podkładem. Podkład konieczny jest natomiast w przypadku trzeciego rodzaju substancji – lakierów poliuretanowych. Dzięki nim uzyskamy najtwardszą i najtrwalszą powierzchnię; będzie ona odporna nie tylko na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, ale także na działanie wilgoci. Preparaty poliuretanowe sprawdzą się w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Oprócz wyboru odpowiedniego lakieru warto także zwrócić uwagę na konieczność zastosowania wspomnianego już podkładu - ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku drewna gatunków egzotycznych, które pod wpływem działania lakieru może ulegać przebarwieniom. Podczas wizyty w sklepie budowlanym nie możemy też ominąć półki z narzędziami. Potrzebne będą nam wałki i pędzle. Wygodę pracy zagwarantuje specjalny aplikator na długiej rączce.

Krok drugi – przygotowujemy podłogę

Jeśli wybraliśmy już lakier oraz podkład, a także zakupiliśmy niezbędne do pracy narzędzia, możemy przystąpić do przygotowywania podłoża. Optymalne warunki do lakierowania to temperatura mieszcząca się w przedziale 15-25 stopni oraz wilgotność wahająca się od 40 do 60%. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zabezpieczenie wnętrza przed przeciągami, które mogłyby sprawić, że do pomieszczenia wpadnie kurz, piasek lub pył. Następnie trzeba wyszlifować podłogę, tak aby pozbyć się nierówności. W przypadku starej podłogi konieczne jest cyklinowanie, czyli usunięcie wierzchniej, uszkodzonej warstwy. Kolejnym etapem pracy jest staranne usunięcie powstałego pyłu - dzięki temu unikniemy powstania grudek na malowanej powierzchni.

Krok trzeci – lakierowanie

Tak przygotowaną podłogę możemy już pokrywać lakierem (lub też wcześniej podkładem, jeśli wymaga tego wybrany przez nas lakier bądź gatunek drewna). Przed nałożeniem preparatu należy dokładnie wymieszać zawartość puszki. Starajmy się malować podłogę równomiernie, nie pozostawiając nadmiaru lakieru na deskach. Po wyschnięciu pierwszej warstwy konieczne jest zmatowienie jej papierem ściernym oraz odpylenie. Dla osiągnięcia najlepszego efektu należy nałożyć dwie lub trzy warstwy lakieru.

Lakierowanie drewnianej podłogi to czynność niezwykle prosta, choć czasochłonna. Staranne pokrycie desek dobrze dobranym preparatem na długo zabezpieczy ich powierzchnię.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi