salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2016-07-04

Zalety ekspresu kolbowego


Nie ma chyba napoju, wokół którego narosłoby więcej mitów ma to miejscu w przypadku kawy. Woda – zdrowa, alkohol – szkodzi: to wszystko wydaje się jasne, choć czerwone wino ma sporo zalet. A kawa? W pierwszym odruchu odżegnujemy ją od czci i wiary, posądzając o zły wpływ na serce, wątrobę i stan naszych nerwów. Okazuje się jednak, że picie umiarkowanych ilości kawy (2-4 filiżanki dziennie) ma dla naszego organizmy działanie zbawienne. Pomaga spalić tłuszcz, poprawia krążenie krwi, chroni przed rozwojem niektórych nowotworów oraz chorobą Parkinsona, a także przed cukrzycą typu drugiego.



Czy wiesz, że…

  1. Mała czarna nie powinna być… czarna. Dobrze zaparzona kawa ma odcień intensywnego brązu gorzkiej czekolady. Jeśli napój w naszej filiżance jest smolisty, może to oznaczać, że proces parzenia kawy przebiegł nieprawidłowo: kawa została poddana działaniu zbyt wysokiej temperatury albo zalegała w kolbie ekspresu zbyt długo i jest po prostu przypalona.
  2. Dobra kawa jest jak dobre wino: wachlarz jej smaków jest co najmniej trójwymiarowy i rozwija się w miarę degustacji. W grę wchodzą posmaki: lekko kwaśny, gorzkawy, cierpki, czekoladowy.
  3. Przy parzeniu kawy w ekspresie kolbowym warto trzymać się reguły 4M: Maszyna, Młynek, Mieszanka, Manualna obsługa ekspresu. Innymi słowy – dobrze zebrana kawa z dobrej plantacji, dobrze zmielona w dobrym młynku i trafnie połączona z kawą innego gatunku (np. arabica+robusta), dobrze zaparzona w dobrym ekspresie kolbowym.
  4. Ekspres kolbowy (na przykład takie ekspresy jak oferuje DeLonghi: http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/ekspresy-wysokocinieniowe ) uznawany jest za ekspres dla koneserów. W przypadku automatu na kapsułki to maszyneria ustala wszystkie parametry parzenia. Waszym zadaniem jest jedynie umieszczenie kapsułki we właściwym miejscu i wybranie programu. Posiadacz ekspresu na kolbę panuje nad całym procesem parzenia, począwszy od wyboru gatunku kawy, przez jej zmielenie po dodanie spienionego mleka. No i parzenie kawy w takim ekspresie to prawdziwie przyjemny rytuał, a nie tylko ulga, że maszyna zrobiła to za nas i szybko.

W domu jak w kawiarni

Jeśli naprawdę kochamy kawę, zakup ekspresu kolbowego do domu wydaje się idealnym rozwiązaniem. Cenowo lokuje się w połowie stawki: jest droższy od ekspresu przelewowego, ale tańszy od w pełni zautomatyzowanego ekspresu na kapsułki. Jego obsługa jest banalna i w pełni intuicyjna. Jakość zaparzonej kawy nie odbiega od tej, którą zamawia się w dobrej kawiarni. Żeby jednak nasza codzienna mała czarna albo duża biała była smaczna i aromatyczna, koniecznie trzeba utrzymywać ekspres w idealnej czystości - wszystkie ekspresy tego wymagają, ale kolbowy szczególnie. Poniższe czynności powinny mieć charakter rutynowy:

  • Opróżnianie kolby z fusów i mycie jej natychmiast po zaparzeniu i wypiciu kawy
  • Opróżnianie tacki/ociekacza znajdującej się pod kolbą – ma ona oczywiście pojemność większą, niż na jeden proces parzenia, ale pozostające na niej resztki kawy, a zwłaszcza mleka, szybko odparowują i cuchną
  • Czyszczenie systemu spieniania mleka: dysza wymaga przetykania specjalną szczoteczką albo czymkolwiek, co do niej wejdzie. Zatkana mlecznymi korkami będzie mniej wydajna: nie spieni mleka albo zrobi to źle. No i oczywiście ten zapach...

Prawidłowo eksploatowany ekspres kolbowy to gwarancja, że co rano poczujemy się we własnym domu jak w paryskiej albo włoskiej kawiarence.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi