salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2017-08-16

Akrylowa czy stalowa – jaką wannę wybrać do swojego domu?


W sklepach z armaturą łazienkową dostępne są głównie dwa rodzaje wanien – akrylowe i stalowe. Jakie są ich wady i zalety?Wanna ze stali już niemodna?
Wanny stalowe były powszechnie wykorzystywane w polskich domach przez kilka dekad. Były łatwo dostępne, a ponadto oferowano je w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu łatwo było dopasować ich wielkość nawet do najmniejszej łazienki. Obecnie coraz częściej zastępują je wanny akrylowe.

Wanny wykonane ze stali nadal są łatwo dostępne, a ich cena jest niska, dlatego ciągle znajdują wielu zwolenników. W swoich domach chętnie montują je również osoby zamożniejsze, ze względu na to, że wanny stalowe mogą przyjąć najróżniejsze formy. Mogą być to zarówno standardowe prostokąty, jak i owale czy wanny narożne. Ponadto stal sprawdza się jako materiał do produkcji wanien wolnostojących w stylu retro, opartych na eleganckich nóżkach. Co więcej, nowoczesne wanny stalowe pokrywa się emalią wysokiej jakości, która jest odporna na odpryskiwanie, uderzenia i zarysowania.

Minusem sanitariatów stalowych jest przewodzenie ciepła i wychładzanie się wody. Stal szybko oddaje temperaturę, przez co woda przygotowana do kąpieli stygnie w ciągu kilku minut. Aby zmniejszyć utratę ciepła, powinno się wykorzystać styropianową izolację, stanowiącą dodatkowy koszt montażu. Wanna stalowa jest również zimna w dotyku, przez co obniża się komfort jej użytkowania.

Akryl ciepły, lecz delikatny

Użytkowników wanien akrylowych urzeka przede wszystkim fakt, że akryl jest ciepły w dotyku. Excellent wanny akrylowe sprawiają, że znika dyskomfort związany z opieraniem pleców i innych części ciała o chłodne ścianki – akryl jest ciepły nawet, gdy wanna jest pusta. Ponadto akryl doskonale tłumi dźwięki, jest odporny na zacieki i przebarwienia oraz pojawianie się rdzy. Dużym atutem jest lekkość wanny, ułatwiająca jej montaż i przenoszenie.

Wanny z akrylu są dostępne w różnorodnych kształtach i barwach, co powoduje, że dają ciekawe efekty aranżacyjne. Płyty, z który wykonuje się wanny tego typu, można zamówić nawet w intensywnie zielonym czy czerwonym kolorze, a następnie zaprojektować niepowtarzalne wnętrze łazienki.

Minusem wanien akrylowych jest przede wszystkim ich delikatność i podatność na zarysowania oraz pęknięcia. Co prawda, możliwe jest ich usuwanie za pomocą zestawów naprawczych, jednak te są drogie ze względu na brak możliwości korzystania z zamienników. Każdy producent tworzy wanny w innym odcieniu i wypuszcza na rynek własne zestawy naprawcze.


© 2004 - 2018 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi