salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2017-10-23

Jak optycznie wydzielić aneks kuchenny od salonu?


Niewielka powierzchnia polskich mieszkań skłania coraz więcej osób do wydzielania aneksów kuchennych w salonach. Dzięki temu w mieszkaniu uzyskuje się przestrzeń do stworzenia sypialni, dodatkowego pokoju dla dziecka czy gabinetu dla osoby pracującej zdalnie. Co zrobić, aby optycznie wydzielić aneks kuchenny od salonu?Rozwiązania estetyczne i funkcjonalne

Najprostszym rozwiązaniem, by oddzielić aneks kuchenny od salonu, jest wykonanie barku. Dzięki niemu zyska się wiele miejsca do przechowywania akcesoriów kuchennych, a także będzie się utrzymywało stały kontakt wzrokowy z gośćmi zasiadającymi w salonie. Dodatkowo barek ukryje przed oczami innych osób nieład w części kuchennej. Ponadto sprawdzi się podczas imprez i spotkań z przyjaciółmi. Obok barku można postawić hokery barowe, które umożliwią siedzenie przy nim, picie drinków czy spożywanie szybkich przekąsek. Pani lub pan domu mogą w tym czasie zająć się gotowaniem lub innymi pracami kuchennymi.

Inną opcją wydzielenia aneksu kuchennego jest ustawienie stołu w poprzek pomieszczenia. Stół wskaże granicę pomiędzy częścią służącą do gotowania, a częścią wypoczynkową. Przy stole mogą stanąć zarówno krzesła do kuchni, jak i krzesła do salonu, w zależności od tego, w jakim stylu utrzymana jest aranżacja pomieszczenia. Stół spełni również bardzo istotną funkcję – stanie się miejscem, w którym będzie spotykała się cała rodzina podczas wspólnych posiłków.

Kolejnym sposobem wydzielenia aneksu kuchennego jest ustawienie kanapy tyłem do części pomieszczenia, w której się gotuje. Tył kanapy można zasłonić funkcjonalnym barkiem, kredensem lub kuchenną wyspą. Jest to bardzo tani, prosty i nowoczesny pomysł na aranżację salonu z aneksem.


Bardziej odważnie
Jeżeli chce się silniej zaakcentować podział pomieszczenia na salon i część kuchenną, można postawić na zastosowanie odmiennego wykończenia podłogi i ścian. Przykładowo, na ścianie aneksu kuchennego i na podłodze mogą znaleźć się płytki, a w pozostałej części – wykładzina dywanowa, panele lub parkiet. Wybierając takie rozwiązanie, powinno się pamiętać, iż wymaga ono dużej dozy ostrożności. Koniecznie powinno się przemyśleć dobór barw i wzorów w obu częściach pomieszczenia, gdyż dwie odmienne kompozycje powinny składać się na spójną aranżację. Jeżeli nie ma się pewności, jak to zrobić, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który pomoże zaprojektować wykończenie salonu z aneksem kuchennym w sposób zgodny z oczekiwaniami domowników oraz ich preferencjami.© 2004 - 2018 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi