salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2009-05-28

Magia wschodu podana po włosku


Zbliżające się lato jest okazją do poznawania egzotycznych i odległych kultur. Alessi proponuje jednak podróż niezbyt odległą w przestrzeni, ale za to bogatą w baśniowe smaki. Nawiązujące do ciepłych krajów Maghrebu naczynia pozwolą poczuć czarodziejską atmosferę południowego wybrzeża Morza Śródziemnego.



Kus-Kus

Kus-Kus jest potrawą wywodzącą się z Północnej Afryki, czyli krajów Maghrebu (arabskiego wschodu), o których opowieści można znaleźć w Baśniach z Tysiąca i Jednej Nocy. Kus – Kus to jednak coś znacznie więcej niż tylko danie. Jest to również starożytny rytuał braterstwa, w którym cała rodzina zbiera się przy specjalnym naczyniu, aby wspólnie cieszyć się posiłkiem. Zaprojektowane przez pochodzącego z Algierii Abdi Abdelkadera naczynie Gsâa nawiązuje do tej tradycji. Gsâa to gliniana okrągła misa ze stożkowatą pokrywką zwieńczoną półksiężycem.  Całość przypomina naczynia używane od setek lat przez mieszkańców Maroka, Algierii i Tunezji. Naczynia, w których z pewnością jadali bohaterowie arabskich legend.

Stylowym uzupełnieniem dla Gsâa jest zaprojektowany przez tego samego designera Couscoussiére – naczynie do gotowania Kus-Kus. Wykonane jest z nierdzewnej, połyskującej jak fale Morza Śródziemnego stali. Jego drewniane uchwyty przywodzą na myśl misternie wyrzeźbione boazerie w pałacach sułtanów z Maghrebu. Pokrywkę Couscoussiére wieńczy korespondujący z Gsâa półksiężyc – symbol baśniowego wschodu.

Czarodziejska pustynia

Berberowie są tajemniczym ludem zamieszkującym Północną Afrykę. Zamknięci w sobie i waleczni stworzyli jednak sposób przyrządzania potraw, bez którego nie byłoby arabskiej kuchni. Jest nim wypełnione rozżarzonymi jak pustynia węglami naczynie, na którym kładzie się metalową kratkę. Współczesną interpretacją tego genialnego wynalazku jest zaprojektowany przez argentyńską projektantkę podgrzewacz do potraw Bresero. Charakteryzuje go sylwetka nawiązująca do kształtu baśniowych naczyń oraz przypominający bliskowschodnie arabeski metalowy wierzchni panel.

Baśniowe miasta

Miasta z Baśni tysiąca i jednej nocy wypełnione są bujnymi ogrodami, ponad które wyrastają smukłe wierze meczetów. Do tej bajkowej formy minaretu odwołują się pojemniki kuchenne Kalistò zaprojektowane przez angielską projektantkę Clare Bras. Wykonane z matowo, jak woda w fontannach marokańskich pałaców, połyskującej stali śmiało pną się w powietrze. Przybierają ascetyczne, ale eleganckie formy a ich pokrywki przypominają dachy arabskich pałaców.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi