salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2009-08-12

Najlepszy materiał na taras


Tarasy już na stałe wpisały się w architekturę domów jednorodzinnych w naszym kraju. Pasują zarówno do niewielkich budynków jak i luksusowych rezydencji czy hoteli. Są doskonałym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi.



Nierzadko stają się centrum naszego codziennego życia, pełną funkcję otwartego salonu. Służą nam od wiosny do jesieni, zatem coraz więcej z nas pragnie, aby były urządzone nie tylko komfortowo i w dobrym stylu, ale by były także praktyczne i trwałe. Taras należy więc zaprojektować, urządzić i wyposażyć odpowiednio do naszych potrzeb. Należy także zadbać o jego odpowiednie usytuowanie, wówczas będziemy czuć się tam swobodnie. Odpowiednie urządzenie tarasu sprawi, że z chęcią będziemy na nim nie tylko wypoczywać, ale nawet pracować.  Przy urządzaniu tarasu pojawia się pytanie – z jakiego materiału go wykonać.  Najpopularniejsze materiały to drewno lub płytki ceramiczne. Warto postawić sobie pytanie co lepiej będzie komponowało się z zielenią ogrodu – naturalne drewno, czy płytki ceramiczne?

Zbudowanie tarasu z drewna nie jest zbyt skomplikowane. Można to zrobić samemu, lub skorzystać z pomocy specjalistów. Należy wybrać interesujący gatunek drewna, ułożyć taras na odpowiednim podłożu, zgodnie z instrukcją dostarczoną przez sprzedającego, a w trakcie eksploatacji w prosty sposób konserwować. Dobrze wykonany i konserwowany taras będzie służył nam przez długie lata! Nieco inaczej wygląda to w przypadku tarasu wykonanego z płytek ceramicznych. Płytki starzeją się w inny sposób niż drewno. Pod wpływem zmian temperatury  pękają i niszczeją, szczególnie na łączeniach (fugi). W szczeliny  przedostaje się woda, która powoduje dalsze niszczenie zarówno powierzchni, jak i niewidocznego gołym okiem podłoża. Aby taras z płytek ceramicznych nie niszczał w szybkim tempie konieczne jest wykorzystanie płytek mrozoodpornych, nienasiąkliwych i  nieszkliwionych. Ponadto do montażu należy wykorzystać wodoodporną i mrozoodporną zaprawę klejową.

Niewłaściwie wykonany taras z płytek ceramicznych może utracić swoją atrakcyjność już po jednym sezonie zimowym, a przywrócenie go do stanu pierwotnego jest pracochłonne. Spękaną płytkę można wymienić poprzez jej skucie i przyklejenie w tym samym miejscu nowej. Należy jednak pamiętać, że poszczególne kolekcje płytek ceramicznych produkowane są najwyżej przez kilka lat, stąd może pojawić się problem z doborem płytek w rozmiarze i kolorystyce identycznej z tymi uszkodzonymi.  Dobierając nawierzchnię na taras należy także pamiętać o tym, że taras ze względów bezpieczeństwa nie powinien być śliski. Obecnie jednak większość płytek gresowych jest pokrywana warstwą szkliwa. Powoduje to, że nie nasiąkają wodą, ale jednocześnie są bardzo śliskie, np. po deszczu. Płytki o matowej powierzchni nie są śliskie, ale mogą  z kolei sprawiać kłopoty z ich czyszczeniem. Z drewnem stosowanym na taras podobnych problemów wydaje się nie być. Jak mówi Michał Mazur z firmy DLH Poland: Drewno egzotyczne, jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.. Jak każdy naturalny materiał, drewno posiada pewne cechy (przez złośliwych nazywane „wadami”) jak np. higroskopijność. Polega to na tym, że drewno, jako materiał nasiąkliwy, może nieznacznie zmieniać swoją objętość (o kilka procent). W skrajnych przypadkach może to rodzić problemy np. z łódkowaniem desek lub zrywaniem wkrętów, jednak stosując się do instrukcji montażu oraz wykorzystując materiały odpowiedniej jakości możemy uniknąć ewentualnych problemów.

Wymiana uszkodzonej deski – co zdarza się niezwykle rzadko – nie nastręcza większych problemów. Nowa, wymieniona deska pod wpływem promieni słonecznych w stosunkowo krótkim czasie „dostosuje się” kolorystycznie do pozostałej części tarasu – dodaje Mazur. Decydując się na drewniany taras należy wybrać odpowiedni rodzaj drewna. Deski sosnowe lub świerkowe nie będą tutaj dobrym wyborem - gatunki te są zbyt miękkie, niezbyt odporne  na uszkodzenia  oraz  dość szybko ulegają biodegradacji. Najlepszym wyborem będą deski wykonane z twardego i bardzo trwałego  drewna egzotycznego. Drewno egzotyczne charakteryzuje niespotykana dla gatunków z naszej strefy klimatycznej odporność. Jest twarde i ciężkie, bogate w olejki, różnorodne minerały i naturalne środki grzybo- i bakteriobójcze. Drewnu egzotycznemu nie szkodzą zmiany temperatury i wilgotności, a większości twardych gatunków nawet grzyby i szkodniki występujące w naszym klimacie – dodaje Michał Mazur  - W rezultacie deska tarasowa wykonana z drewna egzotycznego może nam służyć kilkadziesiąt lat i to nawet bez konserwacji, bowiem niekonserwowany taras pokryje się jednolitą, srebrną patyną.

Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnej barwy drewna, wystarczy co jakiś czas zaolejować taras. Częstość olejowania zależy od warunków pogodowych oraz zastosowanego oleju, ale przyjmuje się, że przeciętnie wystarczy olejowanie na początku oraz na końcu sezonu, tj. wiosną oraz jesienią. Dzięki temu taras nawet po latach wygląda jak nowy. Taras z drewna egzotycznego posiada niezwykłe walory dekoracyjne. Niewystępujące w naszej strefie klimatycznej gatunki zaskakują bogactwem kolorów:  słoneczno-żółta, przechodząca z czasem w kolor ciemnej herbaty Tatajuba, brązowo-piaskowe Cumaru i Bangkirai, czy złoto-brązowy Merbau, to tylko niektóre z pięknych i trwałych gatunków drewna egzotycznego dostępnych w formie deski tarasowej. Rozważając budowę i urządzenie tarasu warto zapoznać się z szeroką ofertą dostępnych na rynku materiałów. Bowiem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pojawiło się wiele nowych, ciekawych rozwiązań . Wcześniej dostępne były one jedynie dla klientów z zasobniejszym portfelem, jednak – jak mówi Michał Mazur - wraz ze wzrostem popularności drewna egzotycznego, jego ceny stały się o wiele przystępniejsze i w chwili obecnej koszt wykonania tarasu z trwałego drewna egzotycznego jest porównywalny do tarasu wykonanego z dobrej klasy płytek ceramicznych.

Inspiracji oraz informacji o dostępnych na rynku rodzajach nawierzchni tarasowych można szukać w magazynach i portalach wnętrzarskich, budowlanych oraz programach telewizyjnych.  Warto także porozmawiać ze znajomymi czy sąsiadami - wymiana doświadczeń  to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie błędów, a nowe znajomości, zawarte przy okazji rozważań o nawierzchniach tarasowych, będziemy mogli kontynuować na naszym własnym, wygodnym i pięknym tarasie!















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi