salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2009-09-21

Nowe kolekcje mebli Vox


Z przyjemnością informuję o wprowadzeniu do salonów dwóch nowych kolekcji mebli do oferty Meble Vox – New Folk inspirowanej polskim folklorem zaprojektowanej przez Annę Stępkowską oraz InBox – inspirowanej architekturą projektu Piotra Kuchcińskiego.




Kolekcja New Folk

Kolekcja New Folk zaprojektowana została dla marki Meble Vox przez Annę Stępkowską. Ideą projektu było sięgnięcie po elementy polskiego rzemiosła tradycyjnego i sztuki ludowej, a następnie adaptacja ich do aktualnych trendów i technologii. Kolekcja New Folk to promocja nowoczesnego polskiego designu w oparciu o bogate dziedzictwo kulturowe.

Projektowanie nowych kolekcji mebli wymaga wielu poszukiwań, inspiracji, analiz trendów. W przypadku New Folk to sięgnięcie do korzeni, poszukiwanie własnej tożsamości na tle globalizacji, alternatyw wobec unifikacji życia, dóbr konsumpcyjnych. Przystępując do projektu Vox przeprowadził badania etnograficzne i socjologiczne, których wynikiem jest opracowanie „Przewodnik po polskim rękodziele ludowym”. Materiał ten posłużył w procesie projektowania nowej kolekcji inspirowanej polskim folklorem. Jednocześnie firma aktywnie włączyła się w projekt Nowy Folk Design (organizowany przez UMWW, autorem koncepcji Pro Design), który obejmował badania, wykłady, wystawy, warsztaty dla projektantów z twórcami ludowymi oraz konkurs na pamiątkę z Polski w nowoczesny sposób nawiązującą do folkloru. Zwycięskie prace będą pokazane podczas Światowych Dni Innowacji 29 września na wystawie w Starej Drukarni w Poznaniu, a wybrane z nich będą produkowane przez VOX.


Kolekcja New Folk to nie tylko meble, Vox od kilku sezonów przedstawia całe koncepcje aranżacji wnętrz. Zatem zaprojektowane zostały także artykuły dekoracyjne i przedmioty użytkowe. W ofercie pojawiły się także fotografie Piotra Sikory z wystawy „Granice”.  Praca nad nową kolekcją mebli okazała się więc projektem totalnym...

„Nie chodziło nam o dosłowne kopiowanie tradycji, ale jej transformację. Kolekcja mebli New Folk to wyraźne pomieszanie stylistyk, co jest teraz bardzo popularne we wzornictwie na całym świecie” – mówi Anna Stępkowska projektantka kolekcji.

W projekcie wykorzystane zostały charakterystyczne elementy inspirowane folklorem. Na frontach mebli czarny, wykonany z metalu, ornamentowy motyw dekoracyjny przypominający kurpiowskie leluje (czyli wycinanki w kształcie kwiatu lub geometrycznych wzorów, składające się z podstawy i korony rozbudowanej ornamentalnie, zwieńczonej elementem podkreślającym oś symetrii), przypomina także góralskie parzenice – haftowane na spodniach sukiennych, wielobarwne, z motywem sześcioramiennej gwiazdy. Kolejnym folkowym akcentem, ale w nowoczesnej interpretacji, jest kolorowy wzór w pasy inspirowany łowickimi pasiakami charakterystycznymi dla reprezentacyjnego stroju ludowego. Wzór ten pojawia się we wgłębieniach frontów mebli, w miejscu uchwytów, tworząc oryginalną listwę.
Tradycyjne elementy dekoracyjne zostały połączone z nowoczesnymi, geometrycznymi kształtami mebli opartymi na bryle prostopadłościanu z zaokrąglonymi narożnikami. Meble wykonane są z nowoczesnego laminatu - korpus ciemniejszy w kolorze jesionu, front - jasny z wyraźnymi słojami w kolorze klonu. W komodach zastosowano przyciemniane szklane drzwi i półki dodające lekkości. Oryginalnym akcentem są drewniane, szerokie nóżki ustawione pod kątem nawiązujące do mebli ludowych.

W kolekcji zastosowano nowoczesny system przyciskowego otwierania zamiast uchwytów, a w komodzie ze szklanymi półkami wewnętrzne oświetlenie. Kolekcja pozwala na aranżację jadalni, pokoju dziennego i przedpokoju. Kolekcji towarzyszą artykuły dekoracyjne inspirowane sztuką ludową: ceramika Folk (wazony, czerpak) proj. Anna Stępkowska, puf tapicerowany proj. Anna Stępkowska, ceramika Folk (czajnik, kubek, cukiernica)  proj. Two People, fotografie „Natsuko”, „Peju”, Thesus” Piotra Sikory (zdjęcia pochodzą z wystawy „Granice” przedstawiającej modeli rożnych narodowości w polskich strojach ludowych prezentowanej w Nowym Yorku i kilkukrotnie w Polsce). Do folkowych trendów, które od kilku lat pojawiają się w sztuce, grafice i modzie nawiązuje  także kampania reklamowa promująca nową kolekcję. Pojawia się w niej modelka w białej rozłożystej sukni z motywem wycinanki, parzenicy - tym samym, który ozdabia meble. Suknia została zaprojektowana przez grupę Mixer. Kampania nowej kolekcji mebli Vox odwołuje się do idei przenikania światowych trendów do wszystkich dziedzin życia od mody po wnętrza.


Kolekcja InBox


Kolekcja InBox zaprojektowana została dla marki Meble Vox przez Piotra Kuchcińskiego.
W projekcie widoczne są wyraźne inspiracje architekturą, włoskim minimalizmem oraz kolorystyką natury. Kolekcja dostępna w salonach Meble Vox od połowy września.

InBox to kolekcja mebli nowoczesnych, o kubistycznych formach.  Nazwa InBox (z ang. ‘w pudełku’) nawiązuje do charakterystycznego modelu brył - otwartego od góry korpusu, w którym umieszczona została właściwa skrzynia mebla. Prostopadłościany, sześciany - bryły doskonałe, które można zestawiać modułowo i dzięki temu modelować wnętrza indywidualnie. Niskie multiplikowane komody, łączone ze sobą ławy, półki, panele rtv do zawieszenia dużego ekranu telewizora – kolekcja InBox wykorzystuje najnowsze trendy wnętrzarskie i uwalnia zagarniętą przez ciężar tradycyjnych mebli przestrzeń. Lekkości dodają także elementy ze szkła wybierane indywidualnie np. drzwi kredensu i regału, szklane półki. Geometryzację kształtów podkreślają przecinające się linie proste krawędzi poszczególnych brył. Zasadę tę widać wyraźnie w projekcie ławy z kwadratowym blatem i układem szerokich nóg połączonych w kształt litery T.

Taki sam układ nóg wykorzystano w podstawie lampy stojącej wykończonej smukłym abażurem z tkaniny. Biurko wsparte jednym ramieniem na szafce z szufladami to kolejna architektoniczna konstrukcja InBoxa, tym razem do przestrzeni biurowej. W kolekcji zaskakuje połączenie bliskiej naturze kolorystyki – ciepły brąz orzecha z jasnym, czystym odcieniem szarości. Fronty mebli wykonane są z płyty MDF – laminowanej, lakierowanej na wysoki połysk, korpusy z płyty laminowanej, drewnopochodnej. Podświetlane elementy np. panele ścienne, wnętrza barku tworzą wrażenie estetyczne, ale mają również znaczenie funkcjonalne. Z myślą o funkcjonalności właśnie powstały wysuwane wieszaki w szafie ułatwiające przeglądanie garderoby, w kredensie zastosowano nowoczesne amortyzatory wyhamowujące otwieranie drzwi barku, a w szufladach komfortowe w użytkowaniu prowadnice. Kombinacje brył pozwalają na aranżację pokoju dziennego, jadalni oraz gabinetu. Estetykę kolekcji podkreślają artykuły dekoracyjne – ceramika Cubus zaprojektowana przez Mariusza Małeckiego Zibena, fotografie natury Kacpra Kowalskiego oraz szkło użytkowe – zestaw Labo Agnieszki Bar i kryształy Simple Agnieszki Sołtys.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi