salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2009-11-13

Dlaczego niefiltrowana woda szkodzi zdrowiu


O tym, że nie zaleca się picia nieprzefiltrowanej wody z kranu, wie niemal każdy. Mało kto jednak potrafi powiedzieć dlaczego i jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć picie „kranówki” bez jej uprzedniego przefiltrowania. Filtrowanie wody jest niezwykle ważne dla zdrowia dzieci i osób dorosłych, a przy tym proste i dostępne w przystępnej cenie.





Wbrew pozorom woda pierwotnie uzdatniona przez zakłady wodociągowe może być naprawdę nie złej jakości. Niestety, w trakcie przesyłu do odbiorcy ulega ponownemu zanieczyszczeniu. Zanim dotrze do domów, woda pokonuje (z kilkugodzinnymi postojami nocnymi) setki kilometrów rur, które w większości są wykonane ze stali, ołowiu lub tworzywa z dodatkiem PCW, a czasem jeszcze z surowców z dodatkiem azbestu (rur cementowo-azbestowych). Wszystkie te materiały mogą przeniknąć do wody. Zanieczyszczenie ołowiem następuje na skutek procesu utleniania się go spowodowanego zawartym w wodzie tlenem lub poprzez mechaniczne ścieranie powierzchni materiału. W wodzie znaleźć się może również chlorek winyli wytrącany z rur PCW, substancja ta podczas regularnego i długotrwałego spożywania, nawet  w niewielkich dawkach, może oddziaływać chorobotwórczo, nawet rakotwórczo.

Do wody płynącej w naszych kranach, mogą przedostać się również zanieczyszczenia organiczne np.: związki humusowe czy chlorofil. Jeżeli wszystkie wyżej wymienione szkodliwe substancje nie zostaną usunięte bezpośrednio przed spożyciem, to organizm człowiek będzie musiał radzić sobie
z nimi sam. „Nadmiar soli wapnia i magnezu w wodzie kranowej szkodliwy jest nie tylko dla urządzeń AGD, ale też dla niemowląt i małych dzieci, bo może się przyczynić do powstania kamicy układu moczowego. Szczególnie niebezpieczne dla niemowląt jest zanieczyszczenie wody chlorem i rdzą, zawierającą żelazo, ponieważ w tym wieku kształtują się wszystkie narządy,
a organizm dopiero nabiera odporności i obciążanie go szkodliwymi substancjami  zawartymi czy to w wodzie czy innych napojach i pokarmach nie jest dopuszczalne ”. –  mówi biotechnolog Grzegorz Czerwonka, kierownik laboratorium Formaster SA, producenta filtrów do wody DAFI.

Dzieci są więc znacznie bardziej podatne na wpływ substancji chemicznych, takich jak chlor, azotany, czy nadmiar związków mineralnych (ich organy nie są w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością soli wapnia i magnezu). Dlatego specjaliści podkreślają, że niemowlętom i dzieciom nie powinno się podawać (ani do picia, ani przyrządzać na ich bazie posiłków) nawet wód mineralnych średnio i wysoko zmineralizowanych.

Najprostszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest filtrowanie wody. W tym celu można kupić dzbanek filtrujący z wymiennym wkładem. Przed zakupem takie systemu filtrującego warto sprawdzić skuteczność filtra. Powinien on oczyszczać wodę zarówno ze szkodliwych pierwiastków, nadmiaru soli wapnia i magnezu, jak i związków organicznych oraz zanieczyszczeń mechanicznych. Przykładowo wkłady filtrujące DAFI posiadają wbudowane złoże filtracyjne składające się z węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej. Podczas procesu filtracji woda, przepływając przez złoże filtracyjne zostaje pozbawiona chloru, metali ciężkich takich jak ołów, kadm, miedź, nikiel, rtęć, niektórych pestycydów, azotanów  oraz związków organicznych. Węgiel aktywowany ma za zadanie również pochłanianie przykrych zapachów. Z kolei żywica jonowymienna służy usuwaniu z wody rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu, które mogą stanowić jedną z przyczyn kamieni nerkowych oraz odpowiadają za gromadzenie się na elementach grzejnych uciążliwego osadu mineralnego czyli tzw. kamienia kotłowego.














© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi