salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: Paulina Truchel  Dodano: 2009-12-10

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ


Delikatne promienie słońca budzą cię ze snu, otwierasz oczy widzisz dookoła jedwabne poduszki, miękką, delikatną pościel, ogromne łóżko z baldachimem. Jesteś we wspaniałej sypialni, meble jak z bajki, wiatr lekko unosi woalową zasłonkę zawieszony w oknie, i nagle słyszysz okropny dźwięk budzika który aż wwierca się w uszy otwierasz oczy i widzisz swój pokój.



Sen prysł. Gdzie są jedwabne poduszki? Widzisz szare, niemal szpitalne ściany, deszcz stuka smętnie w parapet. Pierwsza myśl: chcesz wrócić do pięknie urządzonej sypialni i łóżka z baldachimem. Uważasz, że jest to nie do zrealizowania, lecz tak naprawdę nie jest to takie trudne. Wystarczy kilka zmian we wnętrzu, np. kolor ścian i już możesz lepiej się poczuć. Tylko co zrobić by nie przedobrzyć, by zmiany nie były za bardzo radykalne? Tu właśnie przychodzi z pomocą architekt wnętrz lub stylista.


Magia

Dekorowanie wnętrz jest czarowaniem przestrzeni. Ideą pracy stylisty jest upiększanie, ulepszanie, dobór palety barw i dodatków. Podstawą jest rozmowa z właścicielem mieszkania, z klientem. On jest tutaj zawsze najważniejszy i ma decydujący głos. On będzie w danym pomieszczeniu przebywał najwięcej i zależy mu na tym aby czuć się w nim dobrze. Wielką przyjemnością jest uzyskanie zadowolenia osoby zamawiającej projekt. Stylista współpracuje z klientem, by odnaleźć to, co do niego pasuje i będzie odwzorowaniem jego osobowości, odmienności. Jest nawet, w pewnym sensie, psychologiem.


Kreatywność i twórcze myślenie.
Stylista jest twórcą, artystą. Potrzebne mu są nie tylko umiejętności praktyczne, ale też duża wiedza humanistyczna. Musi z wyczuciem łączyć formy i kolory, powinien dobrze rozpoznać funkcję i charakter pomieszczenia, by móc zapewnić użytkownikom poczucie wygody i estetyki. To bardzo trudne zadanie, zwłaszcza, że każda kompozycja przestrzeni powinna być oryginalna. Nie bez znaczenia jest wrażliwość estetyczna, wyobraźnia przestrzenna, wyczucie barw i jedna ważna cecha: poczucie humoru.


Kiedy?
Zawsze jest odpowiednia chwila na rozmowę ze stylistą. Kidy chcesz zmienić wystrój jednego pokoju, kiedy chcesz zmienić styl w jakim urządzone jest mieszkanie, kiedy masz remont, kiedy zmieniłeś mieszkanie, kiedy twoje nowe mieszkanie ma jedynie podłogę, w momencie kiedy chcesz zaprowadzić zmiany tanim kosztem, kiedy oczekujesz jedynie małej porady co do czego będzie pasowało lub jak urządzić kuchnię żeby była funkcjonalna. Jednym słowem zawsze. Rozmowa z profesjonalistą w swoim fachu nigdy nie prowadzi do czegoś złego.


Jak to wygląda w praktyce?
Dla architekta wnętrz  kluczowym momentem jest porozumienie się z klientem co do koncepcji estetycznej. Najpierw jest projekt wstępny, zwykle w kilku wersjach, gdzie określona jest kolorystyka, faktury, wzornictwo, materiały, propozycje mebli. Często w stylizacji wnętrz wystarczy kila drobnych zmian, np. kolor ścian i zmiana dekoracji okiennych, do tego kilka dodatków i pomieszczenie już uzyskuje nowy charakter. Następna rzecz to kosztorys i rozmowa, rozmowa jeszcze raz rozmowa z klientem. Kolejny krok to już tylko wprowadzanie wszystkiego w życie.

Profesjonalistą być
Projektant powinien posiadać poczucie proporcji, umieć tworzyć kompozycje. Wyzwaniem dla architekta jest przekonywanie klienta do rozwiązań, które na początku współpracy były nie do zaakceptowania. Nieodłącznym elementem pracy stylisty jest spotykanie wciąż nowych ludzi, możliwość przekazywania innym swojego punktu widzenia, a co za tym idzie nowych wyzwań projektowych, które są okazją do realizowania coraz to nowych pomysłów. Wnętrze w przeważającej mierze składa się z mebli i sprzętów, które stanowią scenografię naszego życia. Po tych właśnie przedmiotach można zorientować się jaką kulturę i estetykę preferuje klient. Stylista musi stworzyć wizję przestrzeni, która będzie odpowiadać temperamentowi artysty- projektanta, oraz musi być to praktyczne i pożyteczne, a przy okazji miłe dla oka i trafiające w gust klienta. Profesjonalista potrafi podjąć każdy temat i bardzo dobrze go zrealizować.  A po tejże realizacji pozostaje jedynie satysfakcja, że można spełnić marzenia innych ludzi o pięknych wnętrzach, które stają się ich osobistą przestrzenią i nieodłączną częścią życia.

Paulina Truchel
Stylista DECORADOR















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi