salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2010-02-28

Jak dbać o jakość swojego snu


Sen to dość skomplikowany proces, czy inaczej mówiąc mechanizm, służący organizmowi, w powszechnej opinii, przede wszystkim do odpoczynku. Naukowcy dowodzą jednak, że nasz intuicyjny odbiór roli snu jest błędny. Twierdzą, że sen służy przede wszystkim do regeneracji mózgu.



O jakości przeżywania snu oraz poziomie regeneracji, jaką gwarantuje świadczy przede wszystkim sposób, w jaki się do niego przygotowujemy. Znaczenie odgrywa zwłaszcza miejsce, w jakim odpoczywamy. Niektórzy odczuwają ogromny dyskomfort, śpiąc w nieznanym sobie pokoju, nietypowym otoczeniu. Istotne znaczenie ma wpływ również takich czynników, jak położenie łóżka, wielkość pomieszczenia, w jakim zasypiamy, cechy łóżka – takie, jak jego twardość, wysokość, szerokość oraz również typ używanego prześcieradła, czy pościeli. Dużą rolę odgrywają ponadto otaczające nas kolory oraz rodzaj materiałów.

Zdrowy sen

Jeśli w codziennym życiu przykładamy dużą uwagę do jakości używanych przedmiotów oraz do ich stylowych walorów, warto wziąć pod uwagę również te kwestie podczas aranżacji własnej sypialni. Niezawodnym i najprostszym sposobem na wprowadzenie elegancji jest wymiana pościeli na komplet satynowy, w oryginalnej tonacji i w niepowtarzalnej stylistyce. Jakość naszego snu poprawi się, jeśli będziemy wypoczywać w otoczeniu wysokiej jakości materiałów o delikatnym wykończeniu. Znaczenie ma również wielkość oraz ilość poduszek. Najzdrowsze dla kręgosłupa jest spanie płasko, z profilowaną poduszką. Dbając o odpowiednią pozycję podczas snu, zapewniamy szczególną ochronę naszemu całemu ciału i zmniejszamy do minimum ryzyko obudzenia się z bólami mięśni.
Szczególnie lubiana jest pościel satynowa, która w idealny sposób dopasowuje się do ludzkiego ciała, dając upragnione ciepło i wygodę. Pościel satynową najwyższej jakości można między innymi kupić w sklepie ArtDecor24. Kolor pościeli warto dobrać w precyzyjny i świadomy sposób, biorąc pod uwagę nasz gust oraz rodzaj oddziaływania, jakie chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że każdy kolor wyróżnia się swoim indywidualnym psychologicznym przekazem.

Zegar snu
Na jakość snu ma wpływ również czas, kiedy kładziemy się spać. Najważniejsze jest, by idąc do sypialni, czuć się zmęczonym. Zmuszanie się do zaśnięcia o określonej godzinie, mimo wrażenia wypoczęcia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Możemy mieć niemal pewność, że sen taki skończy się za szybko i zamiast wypoczynku zyskamy nowe wspomnienie o trudnej nocy. Specjaliści radzą, że jeśli przez pół godziny nie możemy zasnąć, należy wstać i zająć się jakąś czynnością. Najlepiej jeśli będzie ona mało obciążająca nasz organizm – nie zaleca się w takich momentach ćwiczyć, ani sprzątać, ale raczej czytać książkę, czy włączyć telewizję. Gdy będziemy gotowi do snu, organizm da nam o tym znać. Należy przede wszystkim słuchać swojego zegara biologicznego, czyli wsłuchać się w swój organizm i postępować zgodnie z jego wskazówkami. Nie ma również sztywnych ram, ile powinien trwać wypoczynek. Powinniśmy spać po prostu tyle, ile tego potrzebujemy. Zdrowy sen zaczyna się od naturalnego zaśnięcia (a nie zapadnięcia w sen wymuszonego lekami) oraz naturalnego wybudzenia (niewywołanego ze świata zewnętrznego). Za typowy czas snu uważa się sen trwający 6-8 godzin. Jednak niektórzy są w stanie dobrze funkcjonować przez wiele tygodni, śpiąc jedynie 4 godziny na dobę. Są też tacy, którzy potrzebują nawet 10 godzin snu. Okazuje się również, że wraz z wiekiem zmienia się nasze zapotrzebowanie na sen. Wartość ta nie jest stałą.

Potrzeba snu
Sen pozwala uaktywnić nasz mózg, zresetować wszystkie nagromadzone informacje, a następnie poukładać je w odpowiedni sposób. Wyłączenie myślenia umożliwia po prostu nastawienie na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Sen, według naukowców, jest niezbędnym elementem pozwalającym zachować dobre zdrowie. Znając swoje potrzeby odnośnie czasu snu, mając świadomość, kiedy naprawdę czujemy się senni, warto zaplanować pracę intelektualną, biorąc pod uwagę wszystkie znane nam właściwości naszego mózgu.


Źródło zdjęć: Artdecor24.pl















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi