salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2011-07-20

Długowieczna kuchnia


Wszystko, co nowe jest schludne, estetyczne, po prostu takie, jak sobie wymarzyliśmy. Jednak po pewnym czasie, naturalną koleją rzeczy, traci na wyglądzie i jakości. Każde pomieszczenie, meble czy sprzęt w naszym domu narażone są na działanie czynników destrukcyjnych, jednak niezaprzeczalnie największe zagrożenie czyha na kuchnię.



  Kurz, opary, tłuszcze – wszystko to sprawia, że kącik kuchenny w szybkim tempie traci swój urok nowości. Jak zadbać o kuchnię, aby przez długi czas była ładna i schludna?

Długie życie kuchni
Aby skutecznie dbać o wygląd i długą funkcjonalność kuchni, należy przede wszystkim zadbać o własną samodyscyplinę – ważna jest regularność i systematyczność. I nie chodzi tu jedynie o cotygodniowe sprzątanie. Trzeba pamiętać o każdorazowym odświeżeniu wszystkich używanych rzeczy – zarówno sprzętu (np. mikrofalówka, kuchenka, piekarnik), jak i blatów, mebli, stołu. Pamiętajmy, że smażąc w głębokim oleju brudzimy nie tylko kuchenkę czy płytę elektryczną, ale również meble wokół. Dlatego dobrze jest każdorazowo zadbać o higienę wszystkich elementów wyposażenia, które zostały narażone na zabrudzenie. To o wiele lepsze niż gruntowne sprzątanie silnymi środkami raz na jakiś czas.

Stop wilgoci

Przede wszystkim należy maksymalnie ograniczyć możliwość osiadania pary wodnej na meblach i sprzętach. Wskazane jest dokładne wietrzenie kuchni, szczególnie podczas gotowania, a także korzystanie z kuchennego okapu. Dużo pary wytwarzają takie sprzęty, jak zmywarka czy czajnik elektryczny – pierwszej nie otwierajmy zaraz po zakończeniu pracy, drugiego natomiast lepiej nie stawiać bezpośrednio pod meblami.
– Żadna kuchenna powierzchnia nie lubi wilgoci, dlatego jeśli zdarzy nam się rozlać coś płynnego, od razu sięgnijmy po ręcznik papierowy czy ścierkę – doradza Sylwia Kowalska – Mikutel, projektantka w firmie KAM, producenta mebli kuchennych – Podobnie sprawa ma się ze zlewozmywakiem – aby ustrzec go przed nieestetycznymi zaciekami, po każdym użyciu wycierajmy zlew i obszar wokół do sucha.

Być na bieżąco

Do codziennego czyszczenia kuchennych powierzchni należy używać miękkich szmatek i gąbek, a także delikatnych środków czyszczących, najlepiej przeznaczonych do pielęgnacji kuchni. Często to, co uniwersalne i do wszystkiego, nie sprawdza się w pełni w żadnym zastosowaniu.
- Szorstkie szmatki mogą powodować zarysowania – najpierw małe, niewidoczne gołym okiem, które jednak z czasem, pod wpływem różnych czynników, zaczynają się powiększać – przestrzega Kowalska – Mikutel – Dodatkowo w mikro-zarysowaniach lubi zbierać się brud, który po dłuższym czasie  bardzo trudno jest usunąć. Najważniejsze jest szybkie działanie, dlatego eliminujmy wszelkie zabrudzenia, gdy jeszcze są świeże.

Dawka uderzeniowa

Jeśli nie dbamy o kuchnię regularnie i konsekwentnie, zapewne przyjdzie taki moment, gdy będzie trzeba wytoczyć cięższe działa i zmierzyć się z wiekowymi, trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Tu łagodny środek czystości może przegrać pierwszą bitwę, wciąż jednak mamy szansę na wygranie wojny. – Chociaż jeszcze w przypadku lakierowanego drewna najlepiej sprawdzi się woda z detergentem. Natomiast już do czyszczenia metali takich jak stal czy aluminium najlepiej zastosować specjalne środki chemiczne.– zdradza Sylwia Kowalska – Mikutel, projektantka w firmie KAM. Jeśli chcemy odświeżyć płytę ceramiczną wypróbujmy specjalnie przeznaczony do tego środek lub preparat do czyszczenia stali nierdzewnej – sprawdzą się szczególnie w przypadku kamienia czy śladów po garnkach. Podobne rozwiązanie zalecane jest do czyszczenia zabrudzeń na powierzchniach ze stali szlachetnej i emalii, zwłaszcza w przypadku nierównej walki z rdzą. Jeśli nie posiadamy specjalnego środka pod ręką, możemy spróbować kwasku cytrynowego. Przypalone zabrudzenia na płycie ceramicznej najlepiej usunąć delikatnie, jak najszybciej po zakończeniu gotowania, gdyż potem może być już za poźno.

Brudu, a także zużywania się sprzętu czy mebli nie można uniknąć. Można natomiast zadbać o to, by dłużej nam posłużyły. Jednak na nic zdadzą się drogie środki i magiczne, inteligentne specyfiki promowane w reklamach, jeśli sami nie będziemy regularnie dbać o kuchenne powierzchnie.














© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi