salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2012-02-09

Dobieramy okno do stylu domu


Kiedyś okna służyły jedynie do doświetlenia i wentylacji pomieszczeń dlatego nie było zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o ich kształty i kolory. Obecnie producenci oferują szeroki wachlarz barw i różnorodne formy profili okiennych.



Dzięki nim możemy wyróżnić nasz dom na tle innych i stworzyć niepowtarzalne kompozycje we wnętrzach. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jak jednak nie zagubić się w gąszczu możliwości? Oto kilka sprawdzonych rad.

Do niedawna okna niewiele różniły się między sobą. Miały one zazwyczaj kształt prostokąta i biały kolor. Rozwój technologii pozwolił na wytworzenie okien w różnych formach i barwach. Obecnie dostępne są trójkąty, łuki czy koła w rozmaitych wielkościach i kolorach. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie kolorowych okien w oryginalnych kształtach warto zastanowić się w jakim stylu chcemy urządzić nasz dom.

Nowoczesny minimalizm
Ten styl, łączący prostotę i elegancję zyskuje ostatnio coraz większe grono zwolenników. Wnętrza minimalistyczne sprawiają wrażenie lekkich i przestrzennych. Dominują w nich jednolite barwy w neutralnych odcieniach. Ciekawe efekty w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym daje mocny akcent kolorystyczny – może to być na przykład rama okienna. W ten sposób przełamiemy monotonię i ożywimy wnętrze. Obecnie dostępne są okna dwukolorowe – inne od wewnątrz, inne od zewnątrz. Dzięki temu możemy wybrać odważny kolor do wnętrza, a jednocześnie dopasować barwę stolarki do elewacji – mówi Hubert Rudzki, Kierownik Marketingu OKNOPLAST.

Jeśli planujemy urządzenie naszego domu w stylu minimalistycznym, warto rozważyć także montaż dużych przeszkleń w szarych lub grafitowych ramach. Zimne kolory dodadzą wnętrzu świeżości, a panoramiczne okna sprawią wrażenie nieograniczonej przestrzeni. Do tego typu wnętrz pasują duże okna w wąskich ramach, sięgające od podłogi aż do sufitu. Dobrym rozwiązaniem będą tu przesuwane drzwi tarasowe – zajmą one niewiele miejsca w pokoju, jednocześnie go powiększając. Jeśli nie chcemy lub nie możemy zamontować drzwi tarasowych, warto wybrać zwykłe, prostokątne okna w dużych rozmiarach – radzi Hubert Rudzki z OKNOPLAST.

Ponadczasowa klasyka

Osoby, które lubią tradycyjny wystrój wnętrz mogą zdecydować się na okna w okleinie drewnopodobnej. Wprowadzą one do domu przytulną ale elegancką atmosferę. Styl klasyczny dobrze sprawdza się zarówno  w małych, jak i przestronnych pomieszczeniach. Jego wyróżniki to stonowana kolorystyka i wysokiej jakości materiały. Takie aranżacje nie starzeją się i nie wychodzą z mody.

Technologie stosowane obecnie w produkcji okien PVC pozwalają stworzyć estetyczne profile wyglądające zupełnie jak lakierowane drewno. Możliwe jest nawet naniesienie imitacji słojów. Współczesne okna w okleinie drewnopodobnej zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów, są one bowiem trwałe i nie wymagają żmudnej pielęgnacji – wyjaśnia Hubert Rudzki
z OKNOPLAST. Okna w okleinie drewnopodobnej są barwione w masie. Dzięki temu nawet głębokie zarysowania pozostaną praktycznie niewidoczne. Nie musimy się też obawiać, że ramy naszych okien stracą kolor pod wpływem słońca czy deszczu, są one bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Klasyczny styl wnętrza podkreślą także okna z tradycyjnymi tzw. podziałami - szprosami. Tu do wyboru mamy szprosy wewnątrzszybowe montowane wewnątrz pakietu szybowego lub wiedeńskie – naklejane na szybę. Ciekawe efekty dają one w połączeniu z oknami o nietypowych kształtach np. trójkątnymi czy łukowymi – mówi Hubert Rudzki z OKNOPLAST.

Niecodzienne aranżacje
Okna o nietypowych kształtach najczęściej wykorzystywane są na poddaszach. Takie profile możemy jednak zamontować w każdym pomieszczeniu naszego domu. Trójkątne, owalne czy okrągłe okna odświeżą  wnętrza i nadadzą im wesołego charakteru. Sprawdzą się one  np. w pokoju dziecięcym. Całość dopełni pastelowy kolor ram. Pamiętajmy tylko, aby pozostałe elementy miały stonowane barwy. Nie warto bowiem przesadzić, gdyż wówczas zamiast ciekawej aranżacji możemy otrzymać efekt chaosu.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi