salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2015-09-10

Dom w cenie mieszkania. Czy to możliwe?


Dom powinien być przede wszystkim wygodny, solidny i niedrogi w utrzymaniu. Gdyby na dodatek budżet jego budowy udało się zamknąć w kwocie nie większej od ceny zakupu mieszkania – byłoby idealnie. Podpowiadamy, jak osiągnąć ten cel. Optymalizację kosztów budowy należy rozpocząć dużo wcześniej niż na placu budowy. O tym, ile zamierzamy wydać na budowę domu, trzeba pomyśleć już podczas wybierania projektu. Nie chodzi jednak o to, aby zamówić jak najtańszy projekt, ale żeby wybrać taki, który okaże się tani w budowie. Od poszczególnych cech projektu będzie zależeć nie tylko komfort przyszłych mieszkańców, ale także koszty generowane podczas budowy oraz eksploatacji. Taki dom nie może być duży. To po pierwsze.



Mały, prosty domek
Po drugie ważny jest kształt jego bryły – im konstrukcja budynku jest prostsza, tym lepiej. Atutem jest brak wszelkich urozmaiceń – wykuszy, lukarn czy balkonów. Najlepiej, aby bryła została zaplanowana na rzucie w kształcie kwadratu lub prostokąta. Najtańszy będzie dach płaski lub dwuspadowy. To punkt w budżecie, na który warto zwrócić większą uwagę, budowa dachu o bardziej skomplikowanej konstrukcji potrafi pochłonąć nawet 40 procent kosztów całej inwestycji. Podobnie jest z piwnicą. Pełne podpiwniczenie podnosi koszty budowy o około 30 procent. Jeśli chodzi o liczbę kondygnacji, to za najbardziej ekonomiczne uchodzą budynki z poddaszem użytkowym wyróżniające się zwartą bryłą, niedużą powierzchnią ścian zewnętrznych, mniej rozłożystymi fundamentami oraz dachem. Zwarta, prosta bryła jest jednocześnie łatwiejsza do ogrzania, a więc tańsza w eksploatacji.

System gospodarczy
Spore możliwości optymalizacji kosztów pojawiają się także na dalszych etapach realizacji inwestycji – od sposobu organizacji budowy, po wybór materiałów. Kalkulując różne rozwiązania, trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i korzystać z rad specjalistów, aby w efekcie oszczędności nie szły w parze z utratą jakości i solidności budynku. Każdy krok, każdy zakup najlepiej jest planować z kosztorysem w ręku. W Polsce większość domów powstaje systemem gospodarczym. Inwestorom wydaje się, że rezygnując z generalnego wykonawcy, samodzielnie zatrudniając i nadzorując kolejne ekipy wykonawców, a nawet samodzielnie wykonując niektóre prace, zyskają gwarancję obniżenia kosztów budowy. Zazwyczaj jednak oszczędności okazują się mniejsze, niż początkowo prognozowane. Poza tym budowa realizowana w ten sposób trwa dłużej, a po stronie kosztów trzeba wpisać także własny czas.

Tanie materiały - droga budowa
Zakup tańszych materiałów wydaje się najprostszym sposobem na optymalizację kosztów budowy. Na pewno nie zaszkodzi sprawdzić cenę tych samych produktów w różnych hurtowniach. Warto jednak wybierać materiały od znanych producentów, z pewnych źródeł. Tańsze produkty mogą bowiem charakteryzować niższą jakością. Poza tym należy przeanalizować nie cenę zakupu samych materiałów, a wybudowania z nich gotowej ściany. Z uwagi na prostotę wykonania najtańsze i najszybsze w budowie mogą okazać się najbardziej zaawansowane technologicznie systemy. Zastosowanie najtańszych materiałów, które wymagają większego nakładu pracy i zwiększają ryzyko pojawienia się błędów, niekoniecznie przekłada się na obniżenie kosztów budowy.













© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi