Autor: Dodano: 2008-06-30
Odnawianie starych powierzchni drewnianych
Pierwszy etap – przygotowanie powierzchni do renowacji
- Renowacja drewnianych powierzchni obejmuje kilka stosunkowo prostych zabiegów, od których zależy efekt końcowy. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaczynamy od usunięcia starych, łuszczących się powłok i wierzchniej
warstwy zszarzałego drewna. Tu mamy do dyspozycji dwa rozwiązania: szlifowanie ręczne lub mechaniczne za pomocą szlifierki oscylacyjnej. W przypadku powierzchni trzymanych na zewnątrz używamy do tego papieru o granulacji 120. Powierzchnie dekoracyjne (balustrady, a zwłaszcza poręcze) wymagają dodatkowego szlifowania
papierem 180. Meble czy dekoracje (wykluczając posadzki i parkiety) trzymane w naszych domach powinny zostać poddane dwustopniowej obróbce – najpierw papierem o granulacji 180 a następnie 220'tką - mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.
Po tym procesie należy szlifowaną powierzchnię dokładnie odpylić, na przykład za pomocą wilgotnej ściereczki. W razie wystąpienia ubytków czy pęknięć powinniśmy zastosować szpachlówkę w kolorze odpowiednim do koloru drewna.
Gdy mamy już odpowiednio przygotowaną powierzchnię, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest nakładanie nowej powłoki. Zdarza się, że starej powłoki albo przebarwień drewna nie można w pełni usunąć. Zalecane jest wtedy krycie takim samym kolorem lub ciemniejszym. Jaśniejszy kolor spowoduje powstanie plam, które w znacznym stopniu zepsują efekt wizualny.

|
|
|