Autor: Dodano: 2008-06-30
Odnawianie starych powierzchni drewnianych
Kredens babci, weranda, którą własnoręcznie wykonał dziadek czy zwykła ogrodowa ławka, z którą wiążemy miłe wspomnienia. Co łączy te rzeczy? Wszystkie zrobione są z drewna. Wszystkie także mają swoją wartość – jeśli nie materialną to sentymentalną.
Każdy z nas otacza się przedmiotami, które chciałby chronić, po to, aby swoim wyglądem cieszyły wiele kolejnych lat. Drewno od zawsze uważane było za dobry, stosunkowo tani, a przy tym elegancki materiał budowlany. Niestety ma ono swoje minusy – może bardzo łatwo ulec zniszczeniu. Aby służyło przez długie lata, musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu go przed czynnikami atmosferycznymi,
chemicznymi oraz mechanicznymi. Aby cieszyło oko swoim wyglądem, powinniśmy właściwie je udekorować.
W naszym otoczeniu znajduje się wiele przedmiotów, o które dbamy, aby cieszyć się nimi, na co dzień. A co, jeśli podczas porządków na strychu natrafimy na zabytkowy stół, któremu moglibyśmy przywrócić czas świetności? Są na to dwa sposoby. Pierwszy to zatrudnienie fachowca, który słono policzy sobie za pracę.
Druga opcja jest zdecydowanie tańsza, a przy tym dostarcza niewątpliwie większej satysfakcji. Mowa tu o samodzielnej renowacji!
Niewątpliwie w zachowaniu pierwotnego stanu drewna, pomogą nam specjalne produkty, które nie tylko poprawią jego wygląd, ale przede wszystkim nadadzą mu wymaganą odporność. Warunkiem koniecznym jest odpowiednie dobranie preparatów do powierzchni. Płoty, bariery na tarasach, pergole czy podbitki dachowe wymagają nieco innych komponentów niż meble czy elementy dekoracyjne (np. boazerie, poręcze) trzymane wewnątrz pomieszczeń. Dobór poprawnego preparatu
należy uwarunkować gatunkiem drewna, który może różnić się twardością czy chłonnością. Różnica tkwi także w samym przygotowaniu.

|
|
|