salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2011-11-14

Ściana ładnie tynkowana


jej powierzchnię przed oddziaływaniem szkodliwych czynników wewnątrz i na zewnątrz budynku. W coraz większym stopniu doceniamy też walory estetyczne tego materiału.
Tynki wchodzą na salony
Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne w połączeniu z szeroką gamą możliwych do otrzymania aranżacji sprawia, że tynki dekoracyjne to dziś poważna alternatywa dla tradycyjnych farb ściennych. Na rynku dostępne są produkty o różnej specyfice, nawiązujące do wybranych stylów oraz rozmaitych technik malarskich. Dzięki nim do wnętrz można samodzielnie wprowadzać nawet pozornie skomplikowane elementy wykończenia. Na ostateczny efekt wizualny wpływa ich skład, faktura, kolor
i sposób nakładania. Do popularnych rozwiązań należą: - tworzące delikatną fakturę, tynki zacierane, - odciskane lub żłobione tynki strukturalne, - zawierające specjalne wypełniacze, tynki ciągnione lub mozaikowe czy  - imitujące kamienne powierzchnie, stiuki. Poszczególne rodzaje dekoracji posiadają pewne właściwości praktyczne i estetyczne, które sprzyjają stosowaniu ich w konkretnych miejscach oraz w zestawieniach z pozostałymi częściami wystroju. Adeptów urządzania własnych czterech kątów interesuje przede wszystkim stworzenie komfortowego oraz zgodnego z ich wizją przestrzenną, wystroju. Dlatego pierwszy etap prac remontowych warto poświęcić na dobranie materiałów, które najlepiej sprawdzą się w planowanej aranżacji.

Podróż w czasie...
Różnorodność barw, wzorów i zastosowań sprawia, że tynki dekoracyjne są ciekawym sposobem na wprowadzenie do mieszkania akcentów inspirowanych estetyką odległych epok. - Dużą popularnością cieszą się, stworzone na bazie spoiw akrylowych oraz kruszywa marmurowego, systemy naśladujące dawne techniki zdobnicze – mówi Bartosz Gołaszewski z firmy Cameleo, producenta tynków dekoracyjnych - Oryginalny,a jednocześnie gustowny wygląd ścian, dają natomiast rozwiązania, które dzięki zawartości specjalnych cząstek tworzą charakterystyczny efekt starego, przetartego tynku. Odpowiednio dobrana kolorystyka sprawia, że mogą one tworzyć atrakcyjne otoczenie również dla bardziej współczesnych przestrzeni. W kontraście do spoglądania w przeszłość stoi moda na modernistyczny minimalizm. Jej przejawem są tzw. lofty, mieszkania, których industrialny charakter powstaje z połączenia takich surowców, jak szkło, stal czy beton. Ten ostatni element zastępuje się często specjalną imitacją, właśnie w postaci tynku. Uzyskaną dzięki niemu chłodną, ascetyczną elegancję można dodatkowo urozmaicić, formując na powierzchni ściany efekt deskowania lub szalunku przemysłowego.

I w przestrzeni
Właściwości tynków dekoracyjnych pozwalają dopasowywać je do wyglądu, ale i do przeznaczenia pomieszczeń. Możemy je z powodzeniem zastosować w miejscach takich jak kuchnia i łazienka, gdzie ściany narażone są m.in. na kontakt z wodą czy parą wodną. Dzięki odpowiedniej impregnacji tynku warstwą lakieru bezbarwnego, uzyskujemy odporną na wodę strukturę, będącą urozmaiceniem dla tradycyjnych kafelków ceramicznych. Dodatkowym atutem tynków jest ich zdolność do realistycznego imitowania innych materiałów. Dzięki temu, w łatwy sposób można do domu przenieść surowy charakter betonowych konstrukcji lub oryginalną elegancję kamiennych surowców. Ciekawy motyw zdobniczy powstaje po nałożeniu na ścianę pokrycia dającego wrażenie  przeciętego trawertynu. W wyniku ręcznego formowania wzorów, na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne ubytki i wżery, przypominające naturalną strukturę wnętrza tego kamienia.

Łatwo i skutecznie
Tynki jako materiał wykończeniowy pozwalają otrzymać atrakcyjny efekt przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Sprzedaje się je w gotowej do użycia postaci, a część produktów wymaga jedynie wymieszania z wodą. W zależności od wybranego rozwiązania, pojawiają się też różne dodatkowe elementy zdobnicze i związane z nimi czynności. W każdym przypadku istotna jest dbałość o pewne zasady, obowiązujące przy wszelkich pracach malarskich i wykończeniowych. - Ściana powinna być mocna, sucha, oczyszczona z kurzu, resztek kleju, olejów, brudu i tłuszczów – podkreśla Bartosz Gołaszewski z Cameleo. Aby wyrównać jej powierzchnię, w pierwszej kolejności nanosi się grunt, który znacznie ułatwia późniejszą aplikację właściwej dekoracji. Poszczególne materiały nakłada się pędzlem, wałkiem, albo specjalną pacą, w jednej, bądź kilku warstwach. Niektóre produkty mają od początku określony kolor, a inne trzeba jeszcze dodatkowo zabarwić pigmentem. Ten sam tynk może więc
w różnych pomieszczeniach posiadać odmienne walory estetyczne. Charakterystyczne motywy zdobnicze powstają natomiast w wyniku ręcznego formowania. W efekcie takich zabiegów powstają atrakcyjne wizualnie, trwałe, odporne na uszkodzenia
i łatwe w aplikacji systemy dekoracji, które stanowią doskonały sposób na uniknięcie monotonii i banału w pomieszczeniach o różnym charakterze.

© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi