salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2012-03-05

Chłopiec czy dziewczynka? - pierwszy pokój dziecka


Przeprowadzka do własnego pokoju to niewątpliwie duże przeżycie dla malucha. Ma wreszcie swoje miejsce do zabawy, w którym może szaleć, skakać, hałasować i rozrzucać zabawki. Podczas urządzania takiego pokoju rodzice muszą podjąć szereg różnych decyzji dotyczących umeblowania, kolorystyki oraz ustawienia mebli. Zależy od nich nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo dziecka.
W królestwie małej księżniczki
Głównym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę aranżując pokój dla dziecka jest jego płeć. Niemal każda mała dziewczynka marzy o przytulnym pokoju księżniczki, pełnym poduszek i różowych zdobień. Spełnienie tego wyobrażenia nie będzie zbyt trudne, ponieważ dostępna jest szeroka gama akcesoriów w takim właśnie stylu. Sprawdzą się tutaj delikatne barwy i miękkie tkaniny. Odpowiednim wyborem będą meble w kolorze bladego różu, np. zestaw Julka marki Signal. Dominującą barwę przełamano tu dodatkowymi elementami graficznymi: białymi chmurkami i balonami powiewającymi na błękitnym niebie. Dzięki takiemu zestawieniu całość jest bardziej wyważona i mniej cukierkowa. Jeżeli nie boimy się dziewczęcych akcentów, a przyszła mieszkanka pokoju posiada bogatą kolekcję lalek, z pełnym spokojem możemy sięgnąć po kolekcję Barbie (marka Bajkowe). Zestaw zawiera akcenty, które doceni każda młoda dama, m.in. imitującą toaletkę komodę z lustrem, łóżko z fantazyjnym wezgłowiem, a nawet ozdobny wieszak, na którym można zawiesić sweterek bądź parasolkę. Wszystkie elementy opatrzone są kwiatkami, motylkami oraz wizerunkiem uśmiechniętej lalki Barbie.  

Na terenie małego mężczyzny
Chłopcy jak ognia unikają rzeczy, które mogą być kojarzone z dziewczynkami. Podpatrując pasje swoich ojców, zdobywają wyobrażenie na temat tego, co jest męskie. Pokój chłopca powinien więc w  dużym stopniu odzwierciedlać jego charakter oraz zainteresowania. Jeżeli malec jest pasjonatem sportu, ucieszy się z wyposażenia pokoju stylizowanego na boisko piłki nożnej, takiego jak z kolekcji Sport (marka Baggi). Intensywna zieleń zestawu dodatkowo urozmaici i ożywi wnętrze. Domeną chłopców są również zainteresowania szybkimi pojazdami. Jeśli dziecko nigdzie nie rusza się bez ulubionego samochodzika, a każdy wolny fragment podłogi zamienia w tor wyścigowy, spodoba mu się spanie w łóżku – bolidzie (zestaw Kuba marki Signal). Pozostałe elementy kolekcji są również utrzymane w konwencji rajdowej. Fronty szafek przyozdobione ilustracjami samochodów czy fragmentami toru wyścigowego, zamienią prozaiczny pokój w designerską przestrzeń do zabawy i edukacji.

Mieszanka wybuchowa?
Zdarza się, że nie ma możliwości podarowania każdej z pociech własnej przestrzeni i pokój musi mieć uniwersalny charakter. Taka sytuacja posiada praktyczną stronę - zabawki najczęściej produkowane są w intensywnych kolorach, a ich nagromadzenie nie zawsze pasuje do typowo dziewczęcego bądź chłopięcego wystroju. Jeśli urządzimy pomieszczenie w tęczowych barwach, efekt końcowy będzie spójny. Możemy sięgnąć po wielokolorowe meble, np. biało-zielono-niebieski zestaw Pik-Pok (Dig-Net). Jeśli natomiast wolimy prostotę, bezpieczniejsza będzie biel z dodatkiem koloru (zestaw Frame marki Timoore).     © 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi