salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2012-04-17

Kilka pomysłów na stół do jadalni


Czasy, w których pokój dzienny spełniał rolę gościnnego, jadalni, a nawet sypialni na szczęście odchodzą w niepamięć. Kupując mieszkanie, czy budując dom coraz częściej przeznaczamy jedno z pomieszczeń na jadalnię i nawet, jeśli nie posiada ono dużego metrażu, chcemy by było to miejsce reprezentacyjne, w którym celebrujemy odświętne chwile z bliskimi i podejmujemy gości.
Najważniejszym atrybutem jadalni jest stół – symbol domu, ogniska domowego, gościnności. W tradycjach wielu kultur pełnił on bardzo istotną rolę. Współcześnie dalekie echa tych funkcji można odnaleźć w określeniach: stół okrągły, weselny, świąteczny i w wielu innych. Przy stole zapadają ważne decyzje, zacieśniają się więzi i wygasają spory. Młodzi zaręczają się, a starsi pielęgnują rocznice. Dlatego właśnie, mebel ten powinien prezentować się godnie i elegancko.
Wybór stołu należy uzależnić od powierzchni jadalni. Minimalna odległość, dzieląca go od ścian i pozostałych mebli to ok. 60 cm. Duży stół najokazalej będzie wyglądał w centralnym miejscu pomieszczenia, ale możemy oczywiście zdecydować się na wariant rozsuwany, który na co dzień, w wersji złożonej może zajmować dowolne miejsce w jadalni. Przy zakupie mebla warto wziąć pod uwagę ilość gości, która będzie przy nim zasiadała. Pamiętajmy, aby na osobę przeznaczyć co najmniej 70 cm. Minimalne, zapewniające komfort, wymiary stołu dla czterech osób to 90 cm/ 130cm. Niezapominając o tych ogólnych zasadach, powinniśmy zwrócić także uwagę na materiał, z którego został wykonany i linię wzorniczą odpowiadającą stylistyce wnętrza. Na zdjęciach prezentujemy kilka interesujących modeli i wzorów - propozycji stołów zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.

Toskania to stabilny stół o grubym blacie wspartym na masywnych, frezowanych nogach, wykonany w całości z litego drewna, o wymiarach 196-256/ 96/ 78 (dł./gł./wys.). Przywodzi na myśl sielskie klimaty słonecznej Toskanii i zachęca do radosnego, długiego ucztowania. Ciepła barwa orzecha antycznego oraz twarda i jedwabiście gładka powierzchnia uzyskana dzięki specjalnej metodzie lakierowania i szlifowania są dodatkową zaletą tego okazałego mebla.
Stół z kolekcji Opium jest odpowiedni dla reprezentacyjnej jadalni.  Nawiązujący do lekkiego, włoskiego wzornictwa, posadowiony na dekoracyjnych kolumnowych nogach, w wersji rozłożonej może ugościć aż 12 osób. Jego wymiary to 250-350/ 105/ 76 (dł./gł./wys.). Występuje w dwóch wybarwieniach: cherry i biały ze złotą patyną.
Okrągły stół uważany za synonim porozumienia i zgody będzie mile widziany w każdej jadalni. Jednak ze względu na wymiary nadaje się przede wszystkim do pokoju o niewielkiej powierzchni. Lazuryt jest pięknym przykładem okrągłego stołu o średnicy 125 cm i wysokości 76 cm. Posiada wewnętrzny obrotowy blat, który ułatwia serwowanie potraw i finezyjnie wyprofilowane nogi. Wykonany w naturalnej okleinie, o specjalnie frezowanej krawędzi blatu i dwóch rodzajach kolorystyki – kasztanu i czereśni antycznej należy do niezwykle udanych realizacji w klasycznym stylu.
Do jadalni romantycznej zaprasza kolekcja Szmaragd z okrągłym stołem wspartym na efektownych toczonych nogach, udekorowanych ozdobnym frezem. Mebel o średnicy 125 cm i wysokości 79 cm, z elementami litego drewna zachwyca dekoracyjnym wzornictwem i pastelową kolorystyką – połączeniem bieli ze złotą patyną.

Aranżacja współczesnej jadalni charakteryzuje się prostotą, często wręcz minimalizmem. Taki właśnie jest stół ArtModulo, odpowiadający najmodniejszym trendom. Tafla czarnego szkła pokrywająca prostokątny blat o wymiarach 130-170/ 75 (dł./gł.) ciekawie kontrastuje z czereśniową barwą nóg. Jego znakiem rozpoznawczym jest funkcjonalność oraz nowoczesne wzornictwo. Do tej samej kategorii należy Corino – designerski stół wykonany w okleinie naturalnej z elementami litego drewna, w naturalnym wybarwieniu, o wymiarach 90-170/ 90/ 79 (dł./gł./wys.).  
Modele stołów przedstawione na zdjęciach są interesującą propozycją wyposażenia każdego pokoju stołowego. Zostały starannie wykonane z naturalnych materiałów i pokryte wodnymi lakierami chroniącymi środowisko. Dopracowane wzorniczo, o wyjątkowej formie stanowią razem z dobranym kompletem krzeseł ciekawą i zróżnicowaną propozycję dla modnej i funkcjonalnej jadalni.© 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi