salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2015-09-11

Rolety w domu - 3 najpopularniejsze typy


Rolety w domu coraz częściej zastępują nam klasyczne zasłony, ponieważ z wielu względów są bardziej praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Sklepy stacjonarne i sklepy internetowe obfitują w różnego rodzaju typy, kolory i materiały, z których wykonane są rolety. Przeciętny Kowalski może stanąć przed nie lada wyzwaniem, dokonując wyboru. Które z nich więc wybrać?Kiedyś popularne zasłony i firany chroniły nas przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów i przechodniów, ale także zdobiły nasze mieszkania i nadawały im charakteru. Rzeczywiście, klasyczne wnętrza urządzone w stylu barokowym lub glamour świetnie współgrają z grubymi, ciężkimi, bogato zdobionymi materiałami. Dziś jednak coraz więcej ludzi stawia na minimalizm w swoich mieszkaniach i ogranicza meble i dodatki, w tym także zakrycie okna, do absolutnego minimum. W modzie są jasne, najlepiej białe, przestronne wnętrza.  W tak rządzonych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się rolety, które na co dzień pozostają niewidoczne, zaś wieczorem, gdy w naszych mieszkaniach świeci się światło, świetnie zasłaniają widok ciekawskim.

Rolety tradycyjne

Tradycyjne rolety dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych, a także wykonane z różnorodnych materiałów, zapewniających różny poziom zaciemnienia. Bez problemu znajdziemy także rolety podgumowane, czyli takie, które gwarantują nam pełne zaciemnienie pomieszczeń. Tego typu rolety są najtańsze, a zarazem bardzo wygodne w użytkowaniu za pomocą wygodnego "łańcuszka" umieszczonego z boku, po przeciwległej stronie niż klamka okna. Niewątpliwą zaletą takich rolet jest to, że nie rzucają się w oczy, a ich wygląd możemy swobodnie dopasować do naszych wymagań. Ich montaż zazwyczaj nie wymaga żadnego wiercenia - najczęściej montuje się je za pomocą przyklejenia listw pokrytych taśmą z klejem. Jeśli chcemy oszczędzić, zdecydujmy się na takie rolety i zamontujmy je samodzielnie, najlepiej razem z pomocnikiem, który będzie sprawdzał poziom listw. Do przymocowania takich rolet wystarczy w zasadzie odpowiednio dobrana sama roleta, poziomica i drabina aluminiowa

Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc, nazywane także roletami zebra lub duo, stają się ostatnio coraz popularniejsze i coraz częściej możemy spotkać je w polskich domach. Składają się z dwóch rodzajów pasów, umiejscowionych naprzemiennie: przeźroczystych i zaciemniających. Dzięki nim możemy regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia według naszych potrzeb. Przy wykorzystaniu takich rolet nie ma konieczności umieszczania już dodatkowych ozdób okna, takich jak firany - rolety dzień-noc pozwalają na ułożenie ich w taki sposób, by okno było częściowo zasłonięte, ale by można było swobodnie oglądać widoki za nim. Tego typu rolety są zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Świetnie sprawdzą się w pokoju dziennym.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie świetnie sprawdzą się zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i w tych pełnych przepychu - wszystko zależy od użytych materiałów. Podnosi się je i opuszcza, tak samo jak w przypadku rolet tradycyjnych i dzień-noc, najczęściej za pomocą mechanizmu sterowanego łańcuszkiem. Można także znaleźć rolety rzymskie sterowane mechanicznie za pomocą pilota. Ich przewaga nad pozostałymi typami rolet to możliwość odpięcia materiału, wyprania i ponownego zawieszenia. Dzięki temu będą służyły nam przez długie lata, a my nie będziemy musieli się już obawiać kłębów kurzu i tłuszczu (w przypadku kuchni), kryjących się w naszych roletach. Tą zaletę na pewno docenią alergicy. 

Okno i wszystko co z nim związane to integralna część naszego domu, którą widać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Ważne, by dobrze współgrały z całą stylistyką domu czy mieszkania, a przede wszystkim - by były funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. 

Artykuł przygotowany przez firmę DMN, specjalizującą się w sprzedaży drabin aluminiowych.© 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi