salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2015-10-09

Znajdź swoją wymarzoną umywalkę!


Umywalka to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Jej brak to utrudnienie, z którym ciężko sobie poradzić; nawet najmniejsza pozwoli nam na umycie rąk czy wyszczotkowanie zębów. Jak jednak dobrać umywalkę, która byłaby świetnie dopasowana do pomieszczenia pod względem estetycznym, a w dodatku zachowałaby swoją funkcjonalność?Jaki materiał wybrać?

To wbrew pozorom ważne pytanie, które musi zadać sobie każdy, kto ma zamiar dokonywać wyboru umywalki. Najpopularniejsze są umywalki ceramiczne, jednak możemy również zakupić modele wykonane ze szkła lub nawet... drewna. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy - umywalka ceramiczna jest łatwa w pielęgnacji i zazwyczaj się nie rysuje, jednak może pęknąć pod wpływem silniejszego uderzenia. Nie dzieje się tak za to w przypadku umywalek z kamienia: zdecydowanie najbardziej eleganckich, które po odpowiednim oszlifowaniu nie tylko czarują wyglądem, ale również są odporne na wszystkie zarysowania czy uszkodzenia. Ciekawym pomysłem jest zamówienie wcześniej wspominanych umywalek ze szkła lub drewna; pierwszą z nich łatwo się czyści, a po zahartowaniu ma zmniejszoną podatność na uszkodzenia. Umywalkę z drewna kupimy jedynie na specjalne zamówienie, musimy też pamiętać o tym, by regularnie ją impregnować. Wiele klasycznych oraz nowoczesnych modeli umywalek znajdziemy na stronie http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/umywalki.html.

Wybierz sposób mocowania

Kiedy zdecydujemy się już na konkretny materiał, musimy pomyśleć, jaki sposób mocowania umywalki wybierzemy. Pod uwagę – oprócz osobistych preferencji – musimy wziąć ilość dostępnego w łazience miejsca. Tradycyjnie umieszcza się na ścianie lub ściance montażowej, jednak producenci oferują szereg nowych rozwiązań. Jednym z nich jest umywalka meblowa, co oznacza, że pod przymocowaną umywalką montuje się również szafkę; czasami cała konstrukcja jest odsunięta od ściany, jednak jest to zabieg trudniejszy i przede wszystkim mniej funkcjonalny. W przypadku bardzo małych łazienek musimy pamiętać o tym, że szafka na podłodze optycznie zmniejszy przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem są umywalki blatowe, dzielące się na trzy kategorie – nadblatowe, wpuszczane w blat i podblatowe.

Jedna duża czy dwie małe?

Osoby, które mają nieco większą łazienkę, często zastanawiają się nad zakupieniem… dwóch umywalek. Za tym rozwiązaniem przemawia kilka rzeczy. Po pierwsze funkcjonalność - w przypadku dużej rodziny dwie umywalki umożliwią np. wykonanie porannego makijażu czy umycie zębów dwóm osobom naraz, dzięki czemu możemy oszczędzić sporo czasu. Dwie mniejsze umywalki, często wkomponowane w jeden blat, świetnie prezentują się także od strony estetycznej. Należy jednak dodać, że przy optymalnym ustawieniu (odpowiedniej odległości od siebie) i przeciętnej długości (ok. 70 cm) musimy poświęcić na ustawienie umywalek ponad dwa metry, co może okazać się możliwe tylko przy naprawdę dużych pomieszczeniach.

To, czy postawimy na innowacyjne rozwiązania, czy też raczej na klasykę, zależy tylko od nas. Przy wyborze umywalki miejmy na uwadze nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność; pamiętajmy również, że od wielkości i kształtu umywalki powinniśmy uzależnić wybór lustra, które nad nią zawiśnie.

 © 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi