salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2016-02-02

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ogrodową?


Każdy, kto posiada przydomowy ogród albo działkę o przeznaczeniu uprawnym, wie doskonale, jak istotne jest odpowiednie nawodnienie całego terenu – bez tego można zapomnieć o uprawianiu nawet najprostszych i najmniej wymagających warzyw czy o pięknym, zielonym trawniku przed domem. Dziś nie trzeba już na szczęście podlewać ręcznie, bo w sprzedaży dostępny jest naprawdę szeroki wachlarz różnego rodzaju zraszaczy i innych urządzeń nawadniających, dzięki którym podlanie nawet dużego obszaru nie stanowi problemu. Same zraszacze to jednak nie wszystko, bo sercem każdego systemu nawadniającego jest pompa tłocząca wodę (pochodzącą z zewnętrznego źródła, nie z sieci wodociagowej) do końcówek zraszaczy. Jaką zatem wybrać pompę i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu, aby uniknąć późniejszych kłopotów?Typy pomp ogrodowych

Dostępne obecnie w handlu pompy ogrodowe możemy podzielić na nawierzchniowe (czyli takie, które możemy ustawić na powierzchni gruntu), zanurzeniowo-ciśnieniowe (ten rodzaj pomp jest przeznaczony do umieszczenia w jakimś zbiorniku z wodą – do tej kategorii zaliczyć należy też wszelkiego rodzaju pompy głębinowe), zanurzeniowe (włączają się automatycznie, najczęściej po zanurzeniu w wodzie o głębokości przynajmniej 5 milimetrów, choć niektóre modele miewają włączniki pływakowe), pompy do brudnej wody (zwykle służą do przepompowywania i wypompowywania wody z rowów, stawów i temu podobnych zbiorników wodnych) oraz hydrofory (również włączają się automatycznie, jednak służą wyłącznie do przepompowywania czystej wody i działają w oparciu o ciśnienie powietrza wewnątrz zbiornika).

Zawsze należy dobierać typ pompy w taki sposób, by jednocześnie spełniała nasze oczekiwania, oraz wymogi samej instalacji nawadniającej: średnio przyjmuje się na przykład, że przeciętny pojedynczy zraszacz zużywa od około 1200 do nawet 1800 litrów wody na godzinę i trzeba to koniecznie uwzględnić wybierając pompę, szczególnie gdy posiadamy duży obszar do nawodnienia i zamierzamy podłączyć kilka zraszaczy do jednej pompy.

Wysoka jakość kontra niska cena

Kupując pompę ogrodową warto przyjąć założenie, że nie stać nas na to, żeby kupować urządzenia najtańsze, których wytrzymałość jest niska. W dłuższej perspektywie wymiana takiej pompy na nową generuje koszty znacznie przewyższające kwotę, którą wydalibyśmy jednorazowo na pompę wysokiej jakości, nie wspominając nawet o przerwach w nawadnianiu ogrodu. Na jakiego producenta się w takim razie zdecydować?

Bardzo dobrze oceniane przez użytkowników są na przykład pompy ogrodowe oferowane przez firmę Kärcher zarówno w wersji nawierzchniowej, jak i zanurzeniowej – typowo nawierzchniowy model GP 60 Mobile Control przy mocy znamionowej rzędu 1300 W generuje ciśnienie aż 5,5 bar i zapewnia tłoczenie wody z prędkością 4500 litrów na godzinę. Jeszcze większą wydajnością cechuje się pompa zanurzeniowa SPP 60 Inox, która zapewnia wydatek tłoczenia na poziomie 6000 l/h i maksymalne ciśnienie 6 bar. Warto dodać, że pompa ta może tłoczyć wodę do wysokości 60 metrów, choć ma średnicę zaledwie 98 milimetrów, co pozwala zamontować ją w praktycznie każdym otworze odwadniającym (w zestawie jest lina mocująca o długości 20 metrów). Cenowo pompy Kärchera wypadają także całkiem dobrze, a w kontekście faktu, że są to urządzenia produkowane przez renomowaną i znaną z jakości firmę, warto poważnie rozważyć zakup pompy właśnie od nich – modele opisane powyżej to tylko pojedyncze przykłady, najlepiej zapoznać się z pełną ofertą dostępną na stronie producenta.© 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi