salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2016-05-23

Jak zaprojektować idealną wyspę kuchenną?


W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się projekty kuchni z modną i funkcjonalną wyspą. Choć jeszcze do niedawna było to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla przestronnych kuchni, coraz częściej na wyspę decydują się również właściciele mieszkań o średnich metrażach. Warto jednak podkreślić, że osoby które budują własny dom, kuchenną wyspę powinny uwzględnić już na etapie projektu i budowy budynku.Gdzie ją umieścić?

By wyspa dobrze się prezentowała, najlepiej aby od mebli kuchennych ze wszystkich stron dzieliło ją około 110 cm. Nietrudno zauważyć, że w mniejszych pomieszczeniach niełatwo będzie zachować taką odległość. Dlatego właśnie kuchenną wyspę najłatwiej jest wkomponować w pomieszczenia o metrażu około 20 m2 lub więcej. To również dobre rozwiązanie dla kuchni otwartych – połączonych z jadalnią lub salonem. W takich projektach kuchenna wyspa może stanowić ponadto wizualną granicę pomiędzy przestrzenią służącą do gotowania a strefą jadalną lub odpoczynkową.

Co na niej zamieścić?

To, jaki sprzęt ma się pojawić lub nie pojawić w naszej wyspie, w dużej mierze determinuje jej wielkość. Jeżeli zdecydujemy, że na naszej wyspie ma się znajdować jedynie przestrzeń do przyrządzania posiłków, nie będzie ona musiała być długa i szeroka. Jeśli natomiast bierzemy pod uwagę umiejscowienia tam kuchenki i zlewozmywaka kuchennego z baterią, nasza wyspa będzie musiała mieć odpowiednio duże wymiary. Warto przy tym zaznaczyć, że projektując wyspę nie wystarczy informacja, że chcemy aby w jej obszarze znalazł się zlew do kuchni. Do ustalenia jej szerokości potrzebna będzie decyzja czy wystarczy nam zlew jednokomorowy, np. granitowy, czy też powinien się w niej zmieścić zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem lub bez (tego typu).

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wielozadaniowe wyspy kuchenne, tj. takie w których można nie tylko przechować garnki i kroić warzywa, ale również zmywać naczynia i gotować, zajmują najwięcej miejsca. Jeśli więc nasza kuchnia nie jest bardzo przestronna, wielozadaniowa wyspa może się w niej nie sprawdzić.

Niezbędne instalacje

Jeśli chcemy, aby w naszej kuchni powstała wielozadaniowa wyspa, już na etapie projektowania musimy przewidzieć doprowadzenie odpowiednich instalacji. Naturalnie jeżeli ograniczymy się do prostej wyspy z blatem kuchennym, jedyną instalację, którą będziemy musieli doprowadzić będą przewody elektryczne do zamontowania oświetlenia. Sprawa znacznie się komplikuje w przypadku wysp z kuchenkami i zlewami kuchennymi. Do nich bowiem trzeba podprowadzić instalację elektryczną lub gazową z wentylacją oraz instalację wodno-kanalizacyjną.

By wyspa kuchenna idealnie spełniała swoje zadania, tak samo jak i cała kuchnia, powinna zostać odpowiednio zaprojektowana z uwzględnieniem potrzeb i przyzwyczajeń rodziny zamieszkującej dom. Warto więc zawczasu dokładnie przemyśleć, jakie są nasze potrzeby oraz jak wyglądają nasze codzienne kuchenne rytuały.© 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi