salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2016-07-21

Przewaga podłóg drewnianych nad pozostałymi


Drewno od zawsze było wdzięcznym materiałem do pracy w wielu dziedzinach przemysłu. Niewątpliwie wysokie miejsce zajmuje w budownictwie. Wykorzystuje się je do budowy domów, ale również do wykańczania wnętrz. Co takiego mają podłogi drewniane, że są tak popularne? Są dość drogie, a jednak cały czas mają wielu zwolenników.Przede wszystkim drewno jest to materiał w 100% ekologiczny. To jego podstawowa zaleta. Nie uczula, co jest niezwykle ważne dla alergików. Warto wziąć je pod uwagę przy wyborze podłogi. Będzie to udana inwestycja na długie lata.

Podłogi drewniane mogą mieć różną formę. Może to być parkiet, czyli drewniane klepki niewielkich rozmiarów, panele podłogowe, deski lite bądź warstwowe.

Najpopularniejszym drewnem nadającym się na podłogi jest dąb. Choć również jesion, klon czy olcha dobrze się sprawdzą. Jeśli chodzi o drewno egzotyczne to popularne są: teak, doussie, palisander i merbau.

Aby podłogi drewniane służyły wiele lat należy odpowiednio o nie dbać i je pielęgnować. Dobrze zabezpieczone będą służyły nawet kilkadziesiąt lat. Deski zwłaszcza te dębowe są trwałe. Cechuje je duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Można je wielokrotnie cyklinować. Z reguły wykonuje się to co 8-10 lat. Zakładając, że cyklinowanie można wykonać około 10 razy to taka podłoga posłuży 100 lat, a nawet więcej.

Aby zabezpieczyć podłogę wykonaną z desek, należy ją lakierować, olejować lub woskować. Olejowanie pozwala deskom „oddychać”, wnika w drewno i chroni je przed wilgocią. Woskowanie sprawi, że podłoga będzie błyszcząca, lecz bardziej śliska niż po olejowaniu. Nadal popularne jest lakierowanie podłóg lakierami rozpuszczalnikowymi lub wodorozcieńczalnmi. Jeśli natomiast wnętrze utrzymane jest w klimacie renesansowym, podłogę można specjalnie ręcznie postarzyć. Spotykane jest również szczotkowanie podłóg.

Przewaga podłóg drewnianych na innymi np. z terakoty:

  • Zarówno podłogi z paneli, klepek czy desek są przyjemne w użytkowaniu. Chodzenie boso po nich jest czystą przyjemnością.

  • Stanowią dobrą izolację termiczną. Są ciepłe i miłe.

  • podłogi drewniane mają właściwości antystatyczne, nie przyciągają kurzu ani roztoczy.

  • Drewno zapewnia w pomieszczeniach korzystny mikroklimat, reguluje wilgotność powietrza.

  • Każda podłoga drewniana jest niepowtarzalna, tak jak niepowtarzalne jest drewno.

  • Dzięki coraz częściej stosowanej bezklejowej technice montażu, w przypadku uszkodzenia podłogi można wymienić jeden element.

Jeśli zamierzamy w łazience bądź kuchni wykonać drewnianą podłogę, warto wybrać drewno o dużej oleistości, czyli np. teak, palisander czy inny gatunek egzotyczny. Taką podłogę najlepiej zabezpieczyć poprzez olejowanie. Zabezpieczy je to przed wilgocią.

Dzięki różnorodności wzorów i kolorów podłogi drewniane będą doskonałym wyborem zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych bardziej tradycyjnych.

Jeśli sami nie posiadamy wiedzy na temat układania podłóg, warto skorzystać z doświadczenia fachowców. Warszawa jest miejscem gdzie znajduje się salon firmy parkietydlaciebie.pl . Warto skorzystać z ich wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia.© 2004 - 2019 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi