salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2017-03-15

Aranżacja okna kuchennego – praktyczne zalety rolet


Wybór dekoracji okiennych ogranicza się zazwyczaj do kwestii estetycznych. Decydujemy się na koronkowe firany i zasłony, bo pasują do klasycznych, drewnianych mebli w salonie, albo na rolety czy żaluzje, bo idealnie współgrają z nowoczesnym wystrojem sypialni. Aranżacja okna kuchennego bywa jednak nieco bardziej problematyczna. Uboczne skutki gotowania – opary w dużym i różnorodnym stężeniu, pryskający z rozgrzanej patelni tłuszcz i wysoka temperatura sprawiają, że wszelkie okienne tekstylia brudzą się szybciej i łatwiej.Rolety – praktyczna alternatywa dla zasłon

Kierując się więc względami praktycznymi, zamiast firanek i zasłon, które pochłaniają wszystkie nieprzyjemne zapachy i wymagają częstego prania, warto wybrać rolety. Osłony okienne tego typu wykonane są z niebrudzącego się materiału – aby zachować je w czystości, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wilgotną lub suchą (w przypadku rolet materiałowych) szmatką. Rolety ponadto optycznie powiększają nawet najmniejsze pomieszczenie. Mają też funkcjonalne zalety termiczne – latem nie przepuszczają ciepła z zewnątrz, zimą zatrzymują je wewnątrz.

Różnorodność rodzajów, wzorów i kolorów rolet, jakie oferują producenci, może przyprawić o zawrót głowy i utrudnić wybór. Decydując się na konkretny model, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień nasłonecznienia naszej kuchni.

Swobodna kontrola zacienienia

Jeśli kuchnia znajduje się w ekspozycji południowej, najlepszym rozwiązaniem będą rolety dzień i noc. Składają się z poziomych transparentnych i zaciemniających pasów ułożonych naprzemiennie. Pasy te przesuwają się między sobą, dzięki czemu swobodnie możemy kontrolować ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia, nie musząc przy tym podnosić rolety do góry. Mechanizm przypomina więc tradycyjne żaluzje. Rolety jednak nie niszczą się tak szybko, nie wyginają i nie łamią, a jednocześnie prezentują się bardziej elegancko. Charakterystyczne pasy tworzą ciepły, domowy klimat i stanowią efektowną dekorację okna. Pasują nie tylko do nowoczesnych, utrzymanych w bielach, szarościach czy czerwieniach wnętrz, ale i do tych klasycznych czy rustykalnych.

Rolety materiałowe – nowoczesna prostota

Wśród tradycyjnych, nieustannie cieszących się popularnością rolet materiałowych również możemy wybrać te o różnym stopniu zaciemnienia – od całkowicie transparentnych, przez przepuszczające światło i przyciemniające, aż po zaciemniające. Rolety materiałowe chronią przed ostrym światłem słonecznym czy wścibskim wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Wykonane są z materiałów, które nie blakną, a dzięki zaimpregnowanej powłoce chroniącej przed osadzaniem się brudu nie wymagają częstego, kłopotliwego czyszczenia. Wystarczy delikatnie przetrzeć je wilgotną szmatką lub odkurzyć miękką końcówką odkurzacza. Rolety materiałowe łączą więc funkcjonalność nowoczesnych rozwiązań i wygląd klasycznych zasłon – możemy znaleźć je w tak wielu wzorach i kolorach, że dopasowanie ich do wystroju kuchni nie sprawi żadnego problemu.

Wolnowiszące czy w kasecie?

W oknach kuchennych zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety kasetowe, które montuje się bezpośrednio do ramy okiennej, do każdego okna osobno, dzięki czemu mamy możliwość otworzenia lub uchylenia okna nawet z całkowicie opuszczoną roletą. Kaseta dodatkowo zabezpiecza zwiniętą roletę przed zabrudzeniami. Osłony wolnowiszące stosuje się zazwyczaj do zasłaniania okien o dużej powierzchni – instaluje się je nad oknem lub pod sufitem. Domondo oferuje ponadto rolety bezinwazyjne mini, które zakłada się na skrzydło okienne za pomocą zaczepów w kształcie haków, bez konieczności wiercenia dziur i niszczenia ramy. Roletę tego typu montuje się błyskawicznie i równie szybko ściąga, na przykład przy okazji malowania kuchni.© 2004 - 2022 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi