salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2017-12-03

Nowocześnie czy rustykalnie?


Urządzając dom lub mieszkanie, mamy do wyboru rozmaite style lub po prostu tworzymy z rozmaitych przedmiotów coś własnego, nieszablonowego, niedającego się zaszufladkować. Po długich dziesięcioleciach peerelowskiego bezguścia, urządzania wnętrz tym, co udało się wystać w kolejkach, a także poczucia pewnego zacofania, ogromną popularność zyskał ultranowoczesny minimalizm, nawiązujący niekiedy do skandynawskiego chłodu.Nie wszyscy chcą mieszkać jak w hotelu

Wielu Polaków postawiło więc na rozwiązania, które sprawiają, że ich wnętrza przypominają mniej lub bardziej pokoje hotelowe albo biura. Prostota, funkcjonalność i ubóstwo zdobnicze rekompensują w nich akcenty futurystyczne. Dominuje biel i szarość, brakuje ciepłych kolorów, a wśród materiałów dominuje chromowana stal komponowana ze szkłem.

Nie wszystkim to jednak odpowiada. Przeciwnicy tego bardzo uproszczonego stylu twierdzą, że w takich wnętrzach jest na swój sposób zimno, nieprzytulnie. Brakuje klimatu i naturalności. Co innego daje styl rustykalny, a więc nawiązujący do życia wiejskiego. Zdominowany przez drewno w jego naturalnych barwach zdaje się być „zdrowszy”, bardziej przyjazny człowiekowi i wyraźnie odróżniający dom od pomieszczeń, w których przychodzi na co dzień pracować.

Rustykalne może być w domu niemal wszystko, choć nie da się przecież uniknąć elementów współczesnych. Płaski, 40-calowy telewizor w rustykalnie urządzonym salonie też trzeba (jeśli ktoś lubi TV) jakoś umieścić, byle nie stawał się elementem pierwszoplanowym.

Lampy z drewna i wiejska kuchnia

Podobną koniecznością są w tak urządzanych wnętrzach lampy rustykalne. Są to więc oprawy oświetleniowe tworzone z zastosowaniem drewna. Producenci takich lamp nie ograniczają się jednak do wyboru drewna jako surowca, lecz starają się nadać swoim wyrobom więcej rustykalnych cech. Przykładem mogą być wiszące lampy z drewnianym kloszem na wzór i podobieństwo cebra albo żyrandol z drewnianą oprawą przypominającą ileś bezładnie rzuconych patyków. Dominuje skromna prostolinijność, nawiązująca niekiedy do wyglądu domostw w XIX wieku.

Drewno nie jest jednak absolutnie konieczne, co widać choćby na przykładzie lampy wiszącej, której klosz przypomina słoik: https://lunares.pl/pl/p/Lampa-Rustykalna-Sloik-Wiszaca-Loft-JaroLight-Maly-E27/12177.

Styl rustykalny wydaje się sprawdzać przede wszystkim w kuchni: kojarzy się tam ze zdrowym, smacznym wiejskim jedzeniem. Twarde drewniane krzesła nie zniechęcają, bo po zjedzeniu posiłku można się przenieść do pokoju z wygodnymi, miękkimi meblami.         © 2004 - 2019 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi