salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor: rm  Dodano: 2018-01-04

Jak wybrać lampę wiszącą do kuchni?


Wisząca lampa do kuchni jest powszechna w większości polskich domów i mieszkań. Dzięki niej można dobrze doświetlić całe pomieszczenia, a także zwiększyć komfort pracy w jego wnętrzu. Okazuje się jednak, że nie każdy rodzaj lampy sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym panują specyficzne warunki. Jak wybrać lampę wiszącą do kuchni?Lampa odporna na zabrudzenia

Lampy wiszące w kuchniach są szczególnie narażone na zabrudzenia - brud zbiera się na nich znacznie szybciej niż w innych pomieszczeniach. Tłuszcz z gotowania, para wodna, a także wilgoć sprawiają, że kuchenne oświetlenie szybko pokrywa się tłustym brudem, kurzem oraz innymi plamami. Niewskazane jest, aby lampy wiszące do kuchni były wykonane z materiałowych kloszy lub materiałów z fakturą utrudniającą ich czyszczenie. Materiał powinien być gładki, a także odporny na działanie silnych środków czyszczących. Cała konstrukcja powinna być natomiast wykonana w taki sposób, by była możliwość czyszczenia jej wilgotną ściereczką bez potrzeby wyłączania prądu.

Lampa odporna na żółknięcie

Warunki panujące w kuchni przyczyniają się do szybkiego żółknięcia wielu przedmiotów. Sprzęt AGD, naczynia z tworzyw sztucznych i kuchenne akcesoria w białym kolorze mogą zżółknąć, dlatego powinno się unikać lamp kuchennych wykonanych z białego tworzywa sztucznego, niezabezpieczonego przed zmianą pierwotnego koloru. Najtańsze lampy z plastikową obudową mogą zżółknąć już po roku lub dwóch od ich zawieszenia w kuchni, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu znajduje się sporych rozmiarów okno.

Lampa o ponadczasowej formie

W kuchniach najlepiej sprawdzają się lampy wiszące o ponadczasowych formach. Prosty klosz szklany z jedną żarówką dobrze oświetla całe pomieszczenia, a zawieszony nad blatem kuchennego stołu umożliwia spokojne spożywanie posiłku w komfortowych warunkach. Lampa wisząca pojedyncza o szerokim, prostym kloszu świetnie sprawdzi się jako jedyne źródło światła w kuchniach w kawalerkach lub jako światło nad niedużym aneksem kuchennym.

Lampa ułatwiająca pracę

Wisząca lampa kuchenna powinna zapewniać sporo światła, ułatwiającego wykonywanie prac kuchennych. Krojenie, siekanie, szatkowanie, gotowanie czy pieczenie są o wiele łatwiejsze, jeśli dobrze widzi się wielkość krojonych kawałków bądź też konsystencję przygotowywanego ciasta na biszkopt. Lampa do kuchni powinna mieć zatem jasny klosz, który nie przytłumia nadmiernie światła. Ciekawym przykładem oświetlenia wiszącego do nowoczesnej kuchni jest lampa z metalowym kloszem w formie szkieletu tradycyjnego abażura lub klosza. Tego typu lampa jest dostępna między innymi w ofercie producenta Italux.
© 2004 - 2018 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi