salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2019-10-13

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?


Wynajem mieszkania wcale nie jest sprawą tak prostą, jakby się mogło wydawać. Jeżeli znaleźliśmy już mieszkanie, do którego chcielibyśmy się wprowadzić, to warto zapoznać się z warunkami, które oferuje nam właściciel mieszkania. Czytajmy dokładnie umowę i pytajmy o każdy najmniejszy szczegół, który nas interesuje i który jest dla nas istotny - radzą eksperci rynku nieruchomości z https://republikawnetrz.pl/.Na co zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie?

Wynajmując mieszkanie, należy być świadomym tego, jak postępować w takich momentach. Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze poprawnie spisaną umowę. Umowa najmu mieszkania powinna być korzystna zarówno dla nas, jak i dla właściciela. Powinny się w niej znaleźć wszystkie najważniejsze punkty, począwszy od kwoty za wynajem mieszkania, a skończywszy na czasie wynajmu. Musimy mieć wszystko udokumentowane czarno na białym. Umowa powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, a jeden powinien stanowić naszą własność.

(Zamiast wynajmu pomyśl o własnym mieszkaniu - https://republikawnetrz.pl/inwestycje-w-trakcie-sprzedazy/)

Należy także być pewnym czy wynajmowane mieszkanie rzeczywiście należy do osoby wynajmującej. W tym wypadku można poprosić o akt własności mieszkania, by mieć pewność, że podpisujemy wiarygodną umowę.

Powinniśmy ustalić z właścicielem kwotę, jaką będziemy ponosić za mieszkanie oraz formy jej spłaty. Zazwyczaj właściciele mieszkań umawiają się na wpłatę do 10 każdego miesiąca.

Warto dopytać właściciela mieszkania czy w pomieszczeniach można dokonywać jakichkolwiek przeróbek i zmian. Musimy dopytać czy dane meble zostają na wyposażeniu, a jeżeli czegokolwiek nam brakuje, poprośmy właściciela o dokupienie brakujących sprzętów lub mebli. Może się na to zgodzić, ale nie zawsze musi.

Bardzo ważne jest ujęcie w umowie punktu dotyczącego napraw. Musimy mieć 100% pewności i dokładnie ustalić z właścicielem, kto będzie ponosił odpowiedzialność i koszty za naprawy związane z mieszkaniem. Przed wynajmem mieszkania dobrze jest dokładnie je obejrzeć i pokazać właścicielowi wszystkie uszkodzenia albo wykonać zdjęcia, które mogą stanowić późniejszy dowód w spornych kwestiach. Najlepiej takich oględzin jest dokonywać w obecności właściciela, który widzi jakie uszkodzenia zostały wcześniej poniesione, więc nie są one spowodowane z naszej winy.

Dobrze jest także przemyśleć kwestie związane z odstąpieniem od umowy. Dobrym rozwiązaniem dla obu stron jest podpisanie umowy na krótki czas, a jeżeli wszystko będzie w porządku przedłużenie jej na kolejne miesiące lub lata.

Warto zapytać właściciela o to, czy w mieszkaniu mogą przebywać goście, zwierzęta. Jak wygląda sprawa z utrzymywaniem czystości na klatce schodowej.

Niektórzy właściciele żądają od wynajmujących mieszkanie uiszczenia zadatku. Niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie i powinniśmy unikać tego rodzaju wpłat. Zadatek nie zawsze trafi do nas z powrotem.

Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie wynegocjować odpowiednich warunków, możemy poprosić o pomoc doświadczonego agenta nieruchomości albo prawnika. Takie osoby podpowiedzą nam, na co dokładnie mamy zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy.© 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi