salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2020-05-24

Basen ogrodowy - jaki basen do ogrodu będzie najlepszy


Wielkimi krokami zbliża się lato, które według synoptyków zapowiada się niezwykle upalne. Wiele osób w związku  tym będzie szukało możliwości schłodzenia się nie tylko w cieniu, ale także nad jeziorem. Prawdziwymi szczęściarzami są jednak Ci, którzy do własnej i wyłącznej dyspozycji mają ogród przed domem lub działkę rekreacyjną. Dlaczego? Otóż mogą na nich postawić basen ogrodowy, który będzie przeznaczony tylko dla nich i nie będą musieli się martwić, czy woda jest brudna, albo czy ktoś nieopodal nie kąpie psa. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli i kilka rodzajów basenów ogrodowych, które bardzo chętnie kupowane są przez klientów. Największą popularnością cieszą się modele stelażowe i rozporowe. Jaki basen do ogrodu wybrać?
  1. Basen rozporowy czy stelażowy?

  2. Basen rozporowy wady i zalety

  3. Basen stelażowy wady i zalety

  4. Basen ogrodowy dla dorosłych czy dla dzieci

  5. Co musisz jeszcze uwzględnić decydując się na basen ogrodowy

Basen rozporowy czy stelażowy?

Na rynku najczęściej można spotkać się z trzema typami basenów: dmuchanymi, rozporowymi i stelażowymi. Największy dylemat klienci mają podczas wyboru między dwoma ostatnimi. Czym się od siebie różnią? 

Baseny rozporowe są określane jako pośrednie, między dmuchanymi, a stelażowymi. Takie modele są znacznie bardziej wytrzymałe niż ich dmuchane zamienniki dzięki czemu mogą służyć użytkownikowi przez więcej sezonów. Charakteryzują się także większą pojemnością, a w niektórych modelach można nawet pływać i nurkować. Działanie basenów rozporowych polega na wywieraniu ciśnienia hydrostatycznego na ścianki, wraz z coraz większymi jego wypełnianiem. W ten sposób zyskują one sztywność i stabilność. Warto jednak zauważyć, że wszystkie baseny rozporowe muszą mieć okrągłą konstrukcję, dlatego też nie będą pasować do każdego ogrodu. Inną cechą charakterystyczną tych basenów, jest kołnierz, który napełnia się powietrzem, dzięki któremu można zmieniać wysokość basenu wraz z dolewaniem lub wylewaniem wody. 

Baseny stelażowe są najwyższą z możliwych klas dostępnych w ofertach sprzedażowych. Charakteryzują się one największym rozmiarem, najtrwalszą konstrukcją i najwyższą ceną. Obecnie cieszą się one największą popularnością wśród klientów, którzy ogromny nacisk stawiają na wytrzymałość basenu. Modele rozporowe opierają się na konstrukcji ze sztywnych ścianek ze stelażowymi umocnieniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą one wytrzymać nawet kilkanaście sezonów, co w przypadku innych rodzajów jest wartością nieosiągalną. Ogromnym atutem tych basenów jest pojemność, gdzie może zmieścić się bez problemu nawet dziesięć osób. 

Basen rozporowy wady i zalety

Największym atutem basenu rozporowego jest możliwość jego złożenia, dzięki czemu można go w bardzo prosty i szybki sposób przetransportować w inne miejsce. Ponadto po sezonie można go bezpiecznie przechować do następnego lata, co tylko wydłuży jego żywotność. Napełnienie basenu rozporowego jest niezwykle banalne, a do tego, aby stał stabilnie nie potrzebuje żadnych dodatkowych stelaży. Nie oznacza to wcale, że nie można ich zamontować w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Wśród innych zalet można wymienić jeszcze:

  • atrakcyjna cena

  • łatwa i szybka naprawa

  • możliwość podłączenia pompy filtrującej

  • odporność na uszkodzenia

Basen rozporowy ma jednak kilka wad, co jest nieuniknione, jednak ich akceptacja bądź też nie, zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkowników. Największą jest oczywiście uginanie się ścian podczas wchodzenia i wychodzenia z basenu. Drugą i zarazem ostatnią jest to, że tańsze modele są produkowane z mniej wytrzymałych materiałów. 

Basen stelażowy wady i zalety

Basen stelażowy to modele z najwyższej półki. Wydawać by się mogło, że ma on same zalety. Owszem, jest znacznie wytrzymalszy, lepiej się prezentuje, a ponadto ma zazwyczaj bardzo duży rozmiar. Dzięki ogromnym gabarytom istnieje możliwość pomieszczenia się w nim nawet w kilkanaście osób, a wymiary pozwalają na swobodne nurkowanie. Niestety, jedną, ale za to bardzo istotną wadą z punktu widzenia wielu osób jest jego cena. Basen rozporowy należy do najdroższych, jakie może znaleźć potencjalny klient, który chce mieć własny basen, bez konieczności inwestowania jeszcze większych pieniędzy w basen stacjonarny. Dokładny opis basenów wraz z ofertą modeli, dostępny jest na stronie https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/baseny-i-akcesoria.html

Basen ogrodowy dla dorosłych czy dla dzieci

Baseny ogrodowe można kupić w kilku wersjach. Ich wybór powinien być uwarunkowany własnymi predyspozycjami. Jeśli będą z niego korzystać dzieci, oczywiste jest, że nie będzie on mógł być za głęboki. Maluchom zazwyczaj wystarczy bardzo mały basenik ogrodowy. Sytuacja zmienia się wraz z wiekiem. Im użytkownicy są starsi, tym większy basen będzie lepszy. Basen ogrodowy dla dorosłych powinien pozwolić im na swobodnie poruszanie się w nim, a więc warto w tym przypadku rozejrzeć się za rodzajem rozporowym lub stelażowym. 

Co musisz jeszcze uwzględnić decydując się na basen ogrodowy?

Basen ogrodowy dla dzieci i dorosłych powinien być także ekonomiczny. Co to oznacza? Wystarczy, że zostanie dołączony do niego odpowiedni pokrowiec, który ochroni przed zabrudzeniem wody. W ten sposób można zminimalizować wydatki związane z codziennym napełnianiem basenu. Ważne, aby w zestawie był także filtr do basenu, który będzie zapewniał odpowiednią jej czystość. 

Miejsce na basen ogrodowy także powinno być odpowiednio przystosowane do tego celu. Bardzo dobrze by było, gdyby podłoże było równe. To zapewni stabilność konstrukcji, a wewnątrz nie da się również wyczuć nierówności, chodząc w basenie. Należy pamiętać o tym, że cena jest istotna, ale nie najistotniejsza, a przesadne oszczędzanie może spowodować, że kupimy model, który po sezonie nada się tylko do wyrzucenia.© 2004 - 2020 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi