salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2021-07-07

Sprawdź, jak ważne jest utrzymanie piekarnika w czystości


Regularnie sprzątasz kuchnię, ale tylko w tych miejscach, które obejmujesz wzrokiem? Zadbaj też o wnętrze swoich urządzeń, takich jak chociażby piekarnik. Dowiedz się, czym może skutkować użytkowanie brudnego urządzenia i jak ułatwić sobie jego mycie.



Dlaczego nie warto piec w brudnym piekarniku?

W czym przeszkadza brudne wnętrze piekarnika, skoro nie widać go podczas codziennego użytkowania kuchni? Chociaż niewielki stopień zabrudzenia tego urządzenia nie wpłynie bezpośrednio na jego funkcjonalność ani nie skróci jego żywotności, może to znaleźć odzwierciedlenie w aromacie gotowanych potraw. W jaki sposób? 

Pozostałe na dnie urządzenia resztki nie znikną magicznie, tylko będą w nim obecne podczas każdego użycia. Z każdym kolejnym uruchomieniem grzania będą przypalać się coraz bardziej, emitując nieprzyjemny zapach, którym będą przesiąkać przyrządzane potrawy. W efekcie zamiast apetycznego aromatu przy każdym kęsie będziesz czuć jedynie woń spalenizny.

Nie zapominaj również na tym, że pozostawione samym sobie resztki jedzenia mogą zacząć gnić. W rezultacie będą się na nich namnażać bakterie, które następnie przeniesiesz na aktualnie pieczone danie, gdy tylko włączysz termoobieg. 

Jak umyć piekarnik domowymi metodami?

Chociaż w sklepach znajdziesz szereg środków przeznaczonych typowo do mycia piekarnika, równie dobrze możesz uporać się z tym sprawdzonymi, domowymi metodami. Dzięki temu nie musisz niczego kupować, bo na pewno masz już potrzebne składniki w domu. O czym mowa?

  • Soda oczyszczona – połącz ją z odrobiną wody, aby stworzyć pastę o gęstej konsystencji. Takim preparatem możesz wyszorować wnętrze i drzwiczki piekarnika, aby pozbyć się przypalonego jedzenia i tłustych plam.
  • Woda z octem – roztworem przygotowanym z octu i wody w proporcjach 1:1 warto spryskiwać piekarnik po każdym użyciu. Rezultatem tego będzie nie tylko usunięcie ewentualnych pozostałości potraw, ale także zneutralizowanie zapachów pozostałych po pieczeniu. Spokojnie, woń octu wywietrzeje niemalże natychmiast.
  • Sól kuchenna – sprawdzi się w przypadku silnie przypalonych resztek. Posyp te miejsca solą tak, by dokładnie je przykryła, i rozgrzej piekarnik tak, aby lekko zbrązowiała. To powinno odspoić przypalone fragmenty od powierzchni, co ułatwi ich usunięcie.

Co jeszcze ułatwi Ci utrzymanie urządzenia w czystości?

Piekarnik do zabudowy Electrolux jest wyjątkowo łatwy do utrzymania w czystości. Dlaczego? Dysponuje szeregiem technologii i funkcji mających na celu ułatwienie Ci tej czynności. Należą do nich:

  • czyszczenie katalityczne – polega na podwyższeniu temperatury do 250°C, w której to zabrudzenia ulegają spaleniu. Twoja rola ogranicza się jedynie do usunięcia spopielonych resztek przy użyciu ściereczki;
  • czyszczenie parowe – 30-minutowy kontakt z gorącą parą wodną zmiękcza zabrudzenia, które następnie bez problemu zetrzesz miękką gąbką;
  • Czyszczenie pyrolityczne - w procesie pyrolizy piekarnik spala w temperaturze 500 °C tłuszcz i zanieczyszczenia na drobny pył, który wystarczy usunąć ściereczką. Pozwala to utrzymać idealną czystość komory bez szorowania i używania detergentów.

Pamiętaj o tym, że czysty piekarnik to gwarancja doskonałego smaku i aromatu potraw. Dbaj o niego na bieżąco, a unikniesz czasochłonnego zeskrobywania zaschniętych resztek potraw, które zdążyły już silnie przywrzeć do powierzchni.















© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi