salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2021-07-07

Lampy zewnętrzne - jaki model wybrać?


Planując kupno lub budowę domu, skupiamy się głównie na elewacji i wyposażeniu wnętrza. Planujemy kolory ścian, rozmieszczenie, rozmyślamy nad kolorem drewna, ale czy zwracamy uwagę na bezpieczeństwo? To właśnie zapewniają właściwie dobrane lampy zewnętrzne. Oświetlenie zazwyczaj wybieramy na końcu i tratujemy jak dodatek do całości aranżacji. Ważne jednak, aby kwestię oświetlenia przemyśleć już na samym początku planowania i budowy domu. To właśnie wtedy możesz przewidzieć, gdzie najlepiej umiejscowić źródła światła i zadbać o odpowiednie do tego warunki. Dziś przystajemy na moment, by móc przyjrzeć się właśnie tego typu lampom. Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać? Jakie lampy będą najlepsze?
Jakie lampy zewnętrzne wybrać? 

Kupując dom na osiedlu deweloperskim nie musisz w zasadzie martwić się o oświetlenie zewnętrzne - lampy są już zazwyczaj zamontowane. Jednak w sytuacji, gdy budujemy dom samodzielnie sytuacja ma się nieco inaczej. Projektujemy, zastanawiamy się, planujemy – to właśnie na tym etapie czas pomyśleć o oświetleniu zewnętrznym. Na jakie lampy zewnętrzne się zdecydować?  

Lampy ścienne zewnętrzne 

Oświetlenie tego typu montuje się na ścianie domu. Uruchamiane jest ono zazwyczaj specjalnym włącznikiem w pomieszczeniu. Aby więc zapalić światło na zewnątrz, musisz najpierw dostać się do wnętrza domu. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj mało praktyczne i wybierane coraz rzadziej. Jednak w przypadku oświetlenia jedynie podwórka lub tarasu – jest w pełni wystarczające.  Idealnie sprawdzą się lampy dony i bubbles s.

Oświetlenie led zewnętrzne 

Lampy LED to ogromna oszczędność. Oświetlenie ledowe pobiera bowiem o wiele mniej energii elektrycznej, co jest niezwykle istotne. Lampy ledowe nie nagrzewają się również zbyt szybko, ale i wystarczają na o wiele dłużej niż tradycyjne źródła światła. Podczas zakupu oświetlenia na zewnątrz, warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Co istotne – koszt samych żarówek jest wyższy niż tych tradycyjnych, jednak w ostatecznym rozrachunku szybko zauważymy, że zakup się zwróci. Nie musisz bowiem wymieniać ich co kilka miesięcy. Zauważalna będzie także wysokość rachunków. Ledowe oświetlenie zewnętrzne to więc idealny wybór dla każdego.  

Lampy z czujnikiem ruchu  

Lampy z czujnikiem ruchu są dedykowane do ogrodów i na taras. Dlaczego? Ta wygodna opcja sprawia, że nie musisz szukać włącznika światła, aby nie potknąć się w nocy na podjeździe czy przed domem. Ich ogromną zaletą jest to, że gdy pojawiamy się w niewielkiej odległości od nich, lampy samoistnie się zapalają, dzięki specjalnym czujnikom, które znajdują się w zestawie. Decydując się na tego typu oświetlenie nie musimy już torować sobie drogi do domu po omacku czy pomagać sobie latarką. Brak czujników może okazać się niezwykle uciążliwy i warto zadbać o ich zamontowanie, zarówno w ogrodzie, jak i na podjeździe.  

Lampy zewnętrzne - jak zamontować? 

Montaż lamp zewnętrznych zależy od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybraliśmy. Inaczej bowiem montuje się lampy w chodniku, a inaczej te, które mają znaleźć się nad drzwiami wejściowymi.  

Powszechnie stosowaną praktyką jest umieszczenie źródła światła pod daszkiem nad drzwiami wejściowymi. Może to być płaska lampa lub lampa wisząca. Jeśli stawiamy na lampę wiszącą, warto zwrócić uwagę na to, aby lampa zamontowana była w odpowiedniej odległości, by nie przeszkadzała podczas chodzenia.  © 2004 - 2022 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi