salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2021-10-08

Jak wybrać odpowiedni nawóz?


Nawozy - do czego służą?

Rośliny są organizmami, które potrafią się same wyżywić. Proces ten nazywany jest fotosyntezą. Rośliny produkują w nim węglowodany, a inne niezbędne do życia składniki pobierają z gleby. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W przypadku upraw wielohektarowych nawożenie roślin jest konieczne. W przeciwnym wypadku doszłoby do wyjałowienia ziemi z wszystkich niezbędnych elementów odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest nawożenie. Mogą to być nawozy naturalne lub nawozy wieloskładnikowe.

Nawozy wieloskładnikowe - czym się charakteryzują?

Nawozy w zależności od sposobu aplikowania do gleby dzielimy na nawozy sypkie oraz płynne. Kolejnym podziałem jest podział na czas działania. Może to być działanie krótkotrwałe, działanie spowolnione lub nawozy długo działające. Wolniejsze działanie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wówczas rośliny wchłaniają do 70% nawozu. Długo działające nawozy również znacznie miej zanieczyszczają środowisko. Kolejnym sposobem podziału jest ilość składników. Nawozy mogą być jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. W tym drugim przypadku zazwyczaj konkretne preparaty są przeznaczone do konkretnych roślin. Nawozy sztuczne wieloskładnikowe mają w swoim składzie wszelkie niezbędne składniki we właściwych proporcjach dla konkretnych roślin. Dobrym rozwiązaniem są również nawozy dolistne.

Jak dobierać nawozy sztuczne?

Dobrze dobrany nawóz jest bardzo ważny. Do wyboru jest bardzo szeroka gama produktów. Różnice pomiędzy nawozami omawiałem wcześniej, teraz napisze czym kierować się przy wyborze nawozów. Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę, to wymagania konkretnej grupy roślin. Druga sprawa to etapie wegetacji oraz pora roku. Dobór jest prostszy w przypadku nawozów wieloskładnikowych. Zazwyczaj wystarczy dokładnie przeczytać etykietę. Powinniśmy również zwrócić uwagę na termin przydatności nawozów. Jeżeli mamy możliwość, to lepiej sięgać po nawozy od znanych producentów.

Nawozy naturalne

Stosowanie nawozów będąc w zgodzie z obowiązującym prawem jest bardzo ważne i bezwzględnie należy tak zawsze postępować. Wybierając rodzaje nawozów, powinniśmy wiedzieć, jaki rodzaj nawozu będzie najlepszy na konkretnym polu. To jaki nawóz naturalny gdzie możemy zastosować w dużej mierze zależy od sposobu w jaki prowadzona jest hodowla zwierząt. Każdy nawóz naturalny ma swoją specyfikę i warto ją znać przed dokonaniem zakupu.

Najczęściej stosowanym nawozem naturalnym jest obornik. Jest to nawóz stały. Jego skład to głównie kał i mocz zwierząt oraz ściółka, zazwyczaj słoma. Obornik jako nawóz zapewni roślinom wszystko to czego potrzebują do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Obornik ma również dobry wpływ na glebę. Obornik inaczej jak nawozy płynne jest nawozem naturalnym, który działa wolno działającym. Zanim rośliny będą mogły korzystać z dobrodziejstwa obornika musi on się zmineralizować. Szacuje się, że proces ten trwa dwa lata.

Kolejnym naturalnym nawozem jest kompost. Nawóz ten jest wytwarzany z odpadów roślinnych oraz zwierzęcych. Podstawową rolę w nawożeniu kompostem odgrywają mikroorganizmy. Nawóz ten stosowany jest głównie w ogrodnictwie.

Kolejnym z naturalnych nawozów jest gnojówka. Ten naturalny nawóz płynny składa się ze sfermentowanego moczu. Jeżeli stosujemy gnojówkę, konieczne jest nawożenie dodatkowo fosforem.

Również naturalnym nawozem jest gnojowica. Pochodzi ona z gospodarstw, które prowadzą chów zwierząt bez ściółki. Czasem w gnojowicy znajduje się niewykorzystaną paszę.

Teraz już wiecie jak dobierać nawóz.© 2004 - 2022 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi