salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2022-02-10

Jak szybko i niskim kosztem zbudować domową szklarnię?


Coraz więcej osób posiadających w ogrodzie wolną przestrzeń, decyduje się na szklarnię ogrodową. Budowa szklarni jest stosunkowo tania i niezbyt trudna, szczególnie jeśli dobrze się do niej przygotujemy. 

  1. Materiały na szklarnię ogrodową
  2. Jak zbudować domową szklarnię?

 

Szklarnia ogrodowa ma prostą konstrukcję. Do zbudowania wersji mini, która może stanąć na domowym parapecie, wystarczy kilka drewnianych listewek, klej na gorąco i folia spożywcza. Te większe, ogrodowe, wymagają trwalszych materiałów.

 

Materiały na szklarnię ogrodową

 

Małe szklarnie przydomowe możemy zbudować z powszechnie dostępnych materiałów. Najtańsza w budowie będzie szklarnia drewniana pokryta folią. Wykorzystanie konstrukcji drewnianej minimalizuje koszt, jednak może okazać się rozwiązaniem nietrwałym - nieimpregnowane drewno szybko ulega zniszczeniu. Nieco droższe będą szklarnie aluminiowe i stalowe, pokryte poliwęglanem lub szkłem. Zmontowana szklarnia poliwęglanowa polecana jest do ogrodów, w których bawią się małe dzieci, ponieważ w momencie uszkodzenia poliwęglan nie rozpada się na małe kawałki, jak ma to miejsce w przypadku szkła. Przydadzą się też płotki ogrodowe plastikowe, które pełnią funkcję zabezpieczającą i dekoracyjną.

 

Jak zbudować domową szklarnię?

 

Zanim rozpoczną się prace w ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę regulacje prawne. Budowa szklarni o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 wymaga jedynie dokonania odpowiedniego zgłoszenia do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wyda decyzji odmownej, można rozpocząć budowę.

 

Najprostsze w montażu są szklarnie drewniane pokryte folią i gotowe szklarnie przydomowe, wymagające jedynie złożenia zakupionych elementów. Aby szklarnie ogrodowe były stabilne, warto posadowić je na fundamentach lub płycie fundamentowej. W tym celu w przygotowanym wykopie umieszczamy zbrojenie i zalewamy je betonem. Przydomowe szklarnie możemy wybudować bez fundamentów, jednak taka praktyka znacznie zmniejsza trwałość konstrukcji.

 

Na fundamentach lub płycie fundamentowej można umieścić konstrukcję. Zarówno szklarnia drewniana, jak i metalowa wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i stabilnego połączenia. Teraz wystarczy położyć pokrycie szklarni i gotowe! Warto jednak zwrócić uwagę na wybrany materiał - płyty z poliwęglanu wykazują większą odporność na zniszczenia niż szkło lub folia. Dla zachowania lepszych warunków do hodowli roślin, zaleca się zamontowanie uchylnych okienek w ścianach szklarni oraz umieszczenie drzwi wejściowych po stronie zachodniej. Niezbędne do budowy szklarni materiały i narzędzia ma w swoim asortymencie internetowy sklep ogrodniczy.© 2004 - 2024 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi