salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2022-10-10

Jak urządzić i oświetlić wnętrza w stylu hi-tech?


Hi-tech to jeden z tych stylów wnętrzarskich, które albo się kocha, albo nienawidzi. Na pewno nie jest to styl dla każdego. Jeśli jednak lubisz otaczać się nowymi technologiami i futurystycznymi formami, nie przeszkadzają Ci syntetyczne materiały i zależy Ci na maksymalnie funkcjonalnej przestrzeni, zakochasz się we wnętrzach hi-tech. Jak uzyskać klimat hi-tech w mieszkaniu? Jakie lampy wiszące wpisują się w design przyszłości? Podpowiadamy!Historia i cechy charakterystyczne stylu hi-tech

Pionierem architektury hi-tech był Richard Buckminster „Bucky” Fuller - amerykański konstruktor, architekt, kartograf i filozof, urodzony końcem XIX wieku. Architektura hi-tech (inaczej high-tech) zaliczana jest do postmodernizmu. Zgodnie z nurtem hi-tech, zarówno konstrukcje budynków, jak i ich wyposażenie techniczne muszą bazować na nowych technologiach. Styl ten dąży do zintegrowania wyposażenia, architektury i struktury budynku. Wszelkie nowoczesne, zaawansowane technicznie rozwiązania: od automatycznych żaluzji, przez oświetlenie LEDowe, po innowacyjne sprzęty AGD i RTV, stanowią ozdobę aranżacji hi-tech. Absolutnie nie należy takiego wyposażenia ukrywać! Wchodząc do mieszkania hi-tech, czasem można odnieść wrażenie, że jest się na pokładzie luksusowego, prywatnego samolotu, a nawet statku kosmicznego. Wszystko jest tu zautomatyzowane, inteligentne, wysoce funkcjonalne, dobrze oświetlone. Konstrukcje, wyposażenie i instalacje tworzą jedność.

Materiały we wnętrzach hi-tech

W pomieszczeniu hi-tech powinny dominować: stal, beton, szkło i nowoczesne tworzywa sztuczne. Materiały te determinują supernowoczesny, surowy charakter aranżacji. Zapewniają też przedmiotom wysoką użyteczność. Wyposażenie z tworzyw sztucznych, betonu, stali czy szkła nie jest tak wymagające w konserwacji, jak np. wyroby z naturalnego drewna.

Kolorystyka wnętrz hi-tech

W aranżacji hi-tech króluje biel. Nie brakuje również szarości oraz/lub czerni. Dozwolony jest jeden dodatkowy, intensywny kolor wprowadzony na zasadzie kontrastu, czyli zwykle pod postacią pojedynczych mebli czy dodatków. Można sięgnąć po żółty, czerwień, niebieski, zieleń, fiolet czy pomarańcz. Warto zainspirować się kolorami roku wybieranymi przez Instytut Pantone. W 2022 roku zwycięzcą została barwa niebieska z domieszką fioletu i czerwieni o nazwie Very Peri.

Meble i dodatki do wnętrz hi-tech

W przestrzeni hi-tech najlepiej sprawdzą się meble futurystyczne i wysoce użyteczne, skrywające różne, dodatkowe funkcje, jak podświetlenie LED czy sterowanie elektroniczne. Mile widziane są geometryczne formy i ostre linie, chociaż opływowe kształty też są jak najbardziej akceptowalne. Mebli ani dodatków nie może być za dużo. Przestrzeń hi-tech to porządek i minimalizm. Ograniczamy się więc do niezbędnego wyposażenia i przedmiotów użytku codziennego. Nie ma tu miejsca na ozdobne kredensy ani pstrokate bibeloty. W DNA stylistyki hi-tech w pełni wpisuje się np. ikoniczne krzesło z plastikowym siedziskiem i metalowymi nogami (zwane krzesłem Eamesów od nazwisk małżonków, którzy są autorami tego słynnego projektu). Za dekoracje nie służą, oprócz mebli, designerskie lampy wiszące i drogi sprzęt elektroniczny.

Lampy wiszące do wnętrz hi-tech

Jak już wspomnieliśmy, oświetlenie wiszące stanowi jedną z najważniejszych ozdób salonu w stylu hi-tech. Klosze powinny być geometryczne, ostro zakończone, najlepiej metalowe, szklane lub plastikowe. Można sięgnąć po modne żyrandole w stylu loft oraz po nowoczesne lampy wiszące typu ring LED.

 

 © 2004 - 2023 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi