salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2022-10-23

Czy możliwa jest budowa domu bez pozwolenia? Jakie projekty domów wybrać?


Wielu inwestorów zastanawia się, czy dopuszczalne jest budowanie domów bez otrzymania pozwolenia, a jedynie ze zgłoszeniem tego faktu do odpowiedniej instytucji. Tak, jest to rozwiązanie dopuszczalne przez polskie prawo, jednak wznoszony budynek powinien spełniać określone wymogi.Otrzymanie pozwolenia na budowę niestety wiąże się z wieloma formalnościami, które mogą nie jednego inwestora przyprawić o ból głowy. Aby ułatwić budowę niewielkich domów na użytek własny, początkiem roku weszło w życie znowelizowane prawo budowlane, dzięki któremu ci, którzy myślą o budowie małego domu, lub budynku gospodarczego, czy obiektu małej architektury, mogą zrobić to załatwiając minimum formalności. W praktyce oznacza to, że zamiast wielotygodniowego oczekiwania na pozwolenie na budowę, możemy po wniesieniu zgłoszenia od razu przystąpić do wznoszenia zaplanowanego budynku. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na tak długotrwałe wstrzymanie się z budową. Z jakim czasem dokładnie musimy się liczyć? 


  Dom przy Niezapominajek 5 - wizualizacja 

Niezbędne czynności i ramy czasowe

Aby w jak najkrótszym czasie uzyskać akceptację na budowę, należy zaopatrzyć się w kilka wymaganych dokumentów, które przedkłada się do wglądu staroście. Wniosek zgłoszeniowy powinien zawierać: 

projekt architektoniczno-budowlany w trzech egzemplarzach plus wszelkie niezbędne opinie i pozwolenia 

specjalne oświadczenie które mówi, iż posiadamy prawo do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych 

rysunki, szkice oraz opisy etapów budowy wraz z planowaną techniką prac 

Kolejnym krokiem jest złożenie stosownego wniosku wraz z powyższymi materiałami do odpowiedniego urzędu. Starosta ma obowiązek wydać decyzję dotyczącą inwestycji w przeciągu 30 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy żadnego postanowienia, możemy przyjąć, iż projekt został zaakceptowany (według prawa tzw. milczącej zgody). Inny scenariusz to wezwanie do uzupełnienia dokumentacji – wtedy jak najszybciej powinniśmy przedłożyć brakujące dokumenty. Jeśli tego nie zrobimy, organ ma prawo wydać decyzję odmowną, co zablokuje rozpoczęcie budowy naszej inwestycji. 

Jakie warunki musi spełniać budynek wznoszony bez pozwolenia?

Mimo dużego ułatwienia, jakie daje znowelizowane prawo budowlane, musimy być świadomi, że nie każdy budynek można postawić jedynie zgłaszając ten fakt do urzędu. Istnieją konkretne wytyczne, które określają, jakie projekty domów możemy realizować bez pozwolenia. 

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na metraż inwestycji. Powierzchnia zabudowy budynku nie może bowiem przekraczać 70 m², stąd planując jakąkolwiek inwestycję przekraczającą te parametry, musimy przygotować się na pokonanie normalnej ścieżki administracyjnej. Dodatkowo, musimy wybrać projekt domu z maksymalnie 1 kondygnacją, co w praktyce preferuje projekty domów parterowych oraz projekty domów z poddaszem użytkowym. Kolejny wymóg dotyczy stosunku inwestycji względem działki: budynek musi być wolnostojący, jeden na 500 m² działki budowlanej. 

Jakie obiekty możemy wybudować?

W praktyce dom bez pozwolenia najczęściej przybiera formę niewielkiego, prostego i szybkiego w budowie domu o powierzchni zabudowy do 70 m². W założeniu budynek ma zaspokajać indywidualne potrzeby mieszkaniowe rodziny. Przeglądając gotowe projekty domów tego typu więcej racjonalnych propozycji znajdziemy w segmencie projektów domów z poddaszem użytkowym. Łatwiej zaprojektować dom o powierzchni zabudowy do 70 m², który ma poddasze przeznaczone na cele mieszkalne, niż typowo parterowy budynek. Projekty domów z poddaszem użytkowym mogą przy takich parametrach oferować nawet 100-120 m² realnej powierzchni użytkowej. W domu na zgłoszenie zmieszczą się 3-4 pokoje, kuchnia, 2 łazienki i zaplecze gospodarcze. To zdecydowanie więcej miejsca niż w standardowym mieszkaniu w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym. 

Poza domami jednorodzinnymi na zgłoszenie możemy wybudować również altanki w ogródkach działkowych, garaż wolnostojący lub budynek gospodarczy. Generalnie prawo budowlane nie określa precyzyjnie, jaki rodzaj budowli możemy wznieść bez pozwolenia – ważne jedynie jest to, by spełniała ona wymogi zawarte w ustawie. 

Budowa małych domów jednorodzinnych bez pozwolenia jest dużym ułatwieniem dla inwestorów, którzy chcą w krótkim czasie i bez zbędnych formalności wybudować własny dom na posiadanej działce budowlanej. Dzięki znowelizowanej ustawie prawa budowlanego, na podstawie odpowiedniego projektu, możemy szybko wybudować dom, nie martwiąc się o stosy dokumentów i czasochłonne procedury uzyskiwania urzędowego pozwolenia. 

 © 2004 - 2023 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi