salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2022-11-18

Do czego służy bidet i miska WC?


Urządzając lub remontując mieszkanie, wiele uwagi poświęcamy łazience. To jedno z ważniejszych pomieszczeń, w którym chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, a sam wygląd tego miejsca ma się nam podobać przez wiele następnych lat. Rozważając, jak będzie urządzona łazienka i jakie sprzęty się w niej pojawią, na liście warto umieścić bidet wiszący lub bidet stojący. Być może w ogólnie nie brali Państwo pod uwagę tego urządzenia i zastanawiacie się teraz, czy rzeczywiście jest sens go kupować i instalować? Czy posiadanie zwykłej miski WC to za mało, aby skutecznie zadbać o swoją higienę i cieszyć się komfortowym mieszkaniem? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości, dotyczące bidetów, ich montażu oraz użytkowania.

Do czego służy bidet wiszący lub stojący?

Chcąc zamontować bidet w swojej łazience lub toalecie, powinieneś wiedzieć, do czego on służy. Jest to porcelanowe lub ceramiczne naczynie, służące do podmywania miejsc intymnych po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych. W wielu krajach świata bidet stojący jest nieodzownym elementem wyposażenia każdej toalety, a korzystanie z niego jest elementem kultury i wychowania. W Polsce montaż bidetu przyjął się od stosunkowo niedawna, ale osoby, które na ten krok się zdecydowały, potwierdzają liczne korzyści płynące z tej decyzji. Oczywiście każda z nich miała na uwadze własną higienę i komfort życia. Z bidetu korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie ma ograniczeń wiekowych, a w sprzedaży znajdują się także mniejsze bidety stojące przeznaczone dla dzieci. Jeśli zdecydowałeś się na założenie bidetu w swojej łazience, trzeba określić jaki rodzaj urządzenia wybierzesz. Czy powinien to być bidet podwieszany, czy może bidet stojący?

Poznaj bidety podwieszane i ich zalety

Podwieszana miska WC oraz bidety mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo estetyczny sposób montażu, ułatwiający utrzymanie łazienki / WC w czystości. Podłoga pod wiszącą porcelaną łazienkową może być łatwo myta przy pomocy mopa, nie występują tam również trudno dostępne miejsca, w pobliżu których trudno o zachowanie czystości. Instalacja bidetu podwieszanego nie jest trudno, gdyż wykorzystuje się do tego dedykowane stelaże stalowe. Przy pomocy kołków i śrub są one stabilizowane do ściany i podłogi, a wykorzystując długie szpilki, osadza się na stelażu bidet podwieszany. Wybierając stelaż podtynkowy pod bidet, jak i sam bidet, zwróćmy uwagę na jego maksymalną nośność. Powinna wynosić ok. 120 kg.

A może bidet stojący?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na montaż bidetu podwieszanego. Jeśli układ instalacji kanalizacyjnej przewiduje montaż do podłogi, z pomocą przychodzi bidet stojący, swoim kształtem bardzo przypominający muszlę klozetową. Urządzenie to nie posiada jednak ani spłuczki, ani klapy. Zamiast tego osadzona w nim jest bateria bidetowa, bardzo często mocowana na wysuwanym wężu, dla dokładniejszego umycia miejsc intymnych. Stojące bidety różnią się kształtami, jak i wymiarami. Dobrym pomysłem jest zakup bidetu i muszli klozetowej z tej samej serii, co pozwoli zachować stylistyczną spójność. Jeśli chcesz aby twój stojący bidet został prawidłowo zamocowany do podłogi, pamiętaj o zastosowaniu uszczelki amortyzującej, a jeśli jej nie posiadasz, to na umieszczeniu bidetu na warstwie silikonu. Po prostu obrysuj flamastrem podstawę bidetu na podłodze, a następnie po wewnętrznej stronie linii rozłóż warstwę silikonu sanitarnego.

O czym pamiętać przy wyborze miski WC i bidetu?

Masz już wybrany bidet i teraz przyszedł czas by kupić miskę ustępową, potrzebną do każdej łazienki. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych zasad, z których warto korzystać, jeśli chcesz być zadowolony ze swojego zakupu.

  • Modele stojące ponownie wracają do łask, szczególnie w klasycznie urządzonych łazienkach;
  • Jeśli twój bidet jest podwieszany, wybierz miskę o takim samym sposobie montażu;
  • Aby twój sanitarny duet był higieniczny, postaw na miski bezkołnierzowe;
  • W małej łazience lepszym wyborem są bidety i WC stojące;
  • Podłączając zimną wodę do spłuczki, zastosuj dobrej jakości wężyki, których długość nie pozwoli im na zawijanie się i skręcanie;
  • Jeśli zależy ci na utrzymaniu higieny intymnej na wysokim poziomie, to na rynku dostępne są mniejszych rozmiarów bidety, mieszczące się w każdej łazience.

Jak skuteczniej dbać o higienę intymną?

Projektując łazienkę, w której będzie miejsce na bidet, upewnijmy się, czy w jego pobliżu przewidziane jest miejsce na ciepłą wodę. Aby poprawić komfort użytkowania bidetu, warto mieć możliwość podmywania się nie tylko zimną wodą. Nowoczesne urządzenia sanitarne jak bidety, wyposażone są w dwa wejścia na wodę — zimną i ciepłą. Musimy tylko pamiętać o zakupie odpowiedniej baterii, z możliwością przełączania się między ciepłą i zimną wodą, np. za pomocą specjalnej dźwigni. Optymalna temperatura wody używanej do podmywania miejsc intymnych powinna być zbliżona do naturalnej temperatury naszego ciała, czyli mieć ok. 36 do 37 stopni Celsjusza.

 © 2004 - 2023 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi